Teraz gramy:

Title

Artist
Background

GCZD z nowym sprzętem rehabilitacyjnym

Autor: w dniu 2024-03-13

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach pochwaliło się jakiś czas temu modernizowanym blokiem operacyjnym, a teraz ma nowy sprzęt rehabilitacyjny. Przekonaliśmy się, jak służy pacjentom. 

Milion złotych kosztowały nowe urządzenia do rehabilitacji neurologicznej, które zakupiono dla Górnośląskiego Centrum Dziecka w Katowicach.

-Pozyskaliśmy, z czego jesteśmy chyba najbardziej dumni, bieżnię do analizy chodu. Pozwala na to, by pacjenta prowadzić w powolny lub szybszy sposób. Może my go odciążyć, podwiesić. Nawet pacjenta, który bardzo słabo chodzi – mówi kierowniczka oddziału rehabilitacji neurologicznej katowickiego szpitala Krystyna Stańczyk.

Opisywany sprzęt ma znacznie szersze zastosowanie.

-Możemy spowodować, że proces chodzenia stanie się o wiele lżejszy, [pacjent – przyp. red.] może poczuć się jak człowiek chodzący. Możemy ocenić też pacjenta lepiej chodzącego – w jaki sposób dociąża różne strony ciała, jaką ma długość kroku – dodaje Stańczyk.

Dzisiejsza wizyta dziennikarzy była okazją do tego, by zobaczyć, jak na bieżni sprawuje się mały pacjent pod kierunkiem swojego fizjoterapeuty.

-Będziemy podłączać Mateusza do bieżni. Założymy mu kamizelkę. Ona służy do tego, że jeżeli pacjent straciłby równowagę, ten wysięgnik zostanie pociągnięty w dół i bieżnia automatycznie się wyłączy. Można też ustawić, żeby to podwieszało pacjenta, który nie potrafi utrzymać równowagi samodzielnie – Maciej Chabierski, fizjoterapeuta.

Oprócz bieżni Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka pozyskało też tak zwany pionizator i komputerowe urządzenie do rehabilitacji rąk. Niektóre sprzęty widoczne są na fotografiach wykonanych dziś przez Adama Grabałowskiego:

Przedstawiciele szpitala nie ukrywają zadowolenia z najnowszego sprzętu. O dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami poinformowali w mediach społecznościowych:
Kilka tygodni temu pracę w szpitalu rozpoczęły 4 roboty rehabilitacyjne. Urządzenia trafiły na Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, gdzie pomagają małym pacjentom wrócić do formy i zdrowia. Dziś na oddziale oficjalnie zaprezentowaliśmy roboty dziennikarzom. W spotkaniu wzięli też udział nasi mali pacjenci, którzy skradli cały show podczas prezentacji. Wartość robotów to 1 mln zł. Środki na zakup urządzeń pochodziły z dotacji z Funduszu Medycznego – napisano w opublikowanym dziś poście:

Blok operacyjny GCZD po modernizacji. "Blok operacyjny bez personelu byłby niczym"