Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Grupa fałszywych policjantów. Akt oskarżenia w sprawie

Autor: w dniu 2022-12-05

Oszuści podający się za policjantów cały czas są aktywni, ale coraz częściej udaje się ujawnić ich przestępczy proceder i postawić przed sądem. W ostatnim czasie zatrzymano pięciu mężczyzn zamieszanych w takie działania.

Policjanci z Będzina pracowali od lutego nad sprawą oszustw "na policjanta". Okazało się, że szajka działała na terenie całego kraju i wyłudziła ponad 500 tysięcy złotych. Podejrzanym postawiono łącznie 31 zarzutów.

Grupa fałszywych policjantów

Sprawa rozpoczęła się od złożenia zawiadomienia przez 79-letnią mieszkankę Będzina, która straciła 34 tysiące złotych. Szybko okazało się, że kobieta nie była jedyną ofiarą oszustów. Do wyłudzeń, jak informują będzińscy policjanci, dochodziło od stycznia do marca 2022 roku. Jednorazowo w ręce fałszywych policjantów trafiało od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co przyniosły działania w sprawie?

Policjanci skrupulatnie gromadzili i weryfikowali wszelkie informacje, uparcie dążąc do zatrzymania osób odpowiedzialnych za opisywane przestępstwa. Jako pierwszy wpadł 43-letni mężczyzna, a po kolejnych czterech dniach 18-letni mieszkaniec Gliwic. Gdy podejrzani trafili do aresztu, śledczy wciąż pracowali nad sprawą. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zatrzymali kolejne osoby – tym razem dwie kobiety, które również zostały tymczasowo aresztowane.

Oszuści działali wedle schematu

Schemat działania sprawców był zawsze podobny. Oszuści, podając się za policjantów, dzwonili do starszych osób, wmawiając im, że prowadzą tajną akcję specjalną. Operacja ta miała polegać na zatrzymaniu osoby, która rzekomo, w porozumieniu z pracownikami banku, planowała kradzież pieniędzy z rachunków bankowych różnych właścicieli. Sprawcy, dla uwiarygodnienia tego, że są policjantami, podawali fikcyjne dane oraz numery legitymacji służbowych, nie pozwalając rozłączyć się swoim ofiarom. Konwersacje były zawsze przeprowadzane w taki sposób, że rozmówcy sami przekazywali ważne informacje oszustom. Pokrzywdzeni wierząc, że biorą udział w specjalnej operacji, która pomoże uchronić ich pieniądze, posłusznie wykonywali wszystkie polecenia oszustów. W tym celu mieli m.in. jak najszybciej dotrzeć do banku, żeby wypłacić z własnego konta bankowego wszystkich pieniędzy, a następnie przekazać je wysłanym po nie "policjantom".

Oszuści przejmowali kontrolę nad kontami bankowymi

Policyjne śledztwo obejmowało nie tylko wprowadzanie w błąd seniorów, ale także przejmowanie kontroli nad rachunkami bankowymi osób korzystających z internetowych portali sprzedażowych i wypłatą z nich pieniędzy. Odbywało się to poprzez przesyłanie do pokrzywdzonych SMS-ów z linkiem do stron internetowych, które wyglądem przypominały do złudzenia prawdziwe strony logowania do banku.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu przedstawiła zatrzymanym łącznie 31 zarzutów. Czterem osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na szkodę 18 osób, na terenie całego kraju, od których wyłudzono ponad pół miliona złotych. Za popełnianie przestępstwa oszustom grozi kara do 8 lat więzienia.

Źródło: KPP Będzin