Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ingres abp. Galbasa w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla

Autor: w dniu 2023-06-16

Jutro ingres nowego metropolity katowickiego arcybiskupa Adriana Galbasa. Uroczystość odbędzie się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

W sobotę, 17 czerwca, o godz. 11.00 odbędzie się ingres do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach abp. Adriana Galbasa SAC, nowego metropolity katowickiego.

Ingres abp. Galbasa już w sobotę

W środę, 31 maja br., Nuncjatura Apostolska w Warszawie poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z urzędu biskupa diecezjalnego archidiecezji katowickiej w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. Na mocy wcześniejszych decyzji Papieża jego następcą został abp Adrian Galbas SAC, który od grudnia 2021 r. pełnił funkcję koadiutora archidiecezji katowickiej.

W słowie wygłoszonym do diecezjan abp Galbas zwrócił uwagę, że objął archidiecezję katowicką w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które można nazwać świętem "wyjścia". Maryja, po wypowiedzeniu "fiat" w czasie Zwiastowania, że zostanie Matką Zbawiciela, wyruszyła w niełatwą drogę, by opowiedzieć innym o wielkich dziełach, jakich doświadczyła, o Bogu, którego poznała i którego kocha, ale także by posłuchać o tym, jak Bóg działa w życiu innych.

– Ta scena jest obrazem Kościoła. To Kościół synodalny, Kościół, który wychodzi i idzie; który nieustannie jest w drodze. Kościół spotkania. Taki Kościół chciałbym razem z Wami budować tu, na Górnym Śląsku. Na moim Śląsku" – zadeklarował nowy arcybiskup katowicki. Dodał, że jest to Kościół, do którego każdy jest zaproszony i w którym każdy znajdzie swoje miejsce. "Kościół, który jest skoncentrowany na Chrystusie i chce Go głosić. Kościół, który nie zamyka ani nawet nie przymyka oczu na problemy, ale też nie pozwoli, aby one go sparaliżowały i zatrzymały w misji głoszenia Dobrej Nowiny. Kościół, który – mocą łaski Bożej – wciąż się odbudowuje i odnawia, który uparcie pragnie większej doskonałości i do niej dąży – wyjaśnił.

Abp Galbas zwracając się do diecezjan, zarówno duchownych, jak i świeckich, zaprosił ich do wspólnej wędrówki.

– Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg – zaapelował.

Przedstawiciele archidiecezji zachęcają wiernych do udziału w uroczystości. Po mszy przygotowano dla nich koncert i poczęstunek.

 – Zachęcamy wiernych do udziału w tym ważnym wydarzeniu dla archidiecezji. Arcybiskup Galbas jest siódmym z kolei biskupem katowickim w prawie stu letniej historii naszego lokalnego Kościoła. Obecność w katedrze niech będzie znakiem jedności z naszym Pasterzem. Po Mszy św. arcybiskup zaprasza wszystkich na koncert muzyki chrześcijańskiej i poczęstunek ma placu przed budynkiem Wydziału Teologicznego w Katowicach przy ul. Jordana – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.