Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jak zmienią się ceny prądu? Sprawę komentuje prezes Taurona

Autor: w dniu 2024-05-08

Jak zmienią się ceny prądu w związku ze zmianami proponowanymi przez rząd? Jak zmienią się stawki dla poszczególnych odbiorców? Na czym polega bon energetyczny i dla kogo został wprowadzony? Jak do sprawy odnosi się jeden z największych dostawców energii elektrycznej w kraju?

Rząd obradował podczas wyjazdowego posiedzenia, które odbyło się w Katowicach. Wydarzenie zorganizowane zostało w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, jednak – jak zaznacza prezes Tauron Polska Energia, Grzegorz Lot – na ten moment trudno prognozować dokładne ceny energii i trzeba czekać na rozwój sytuacji.

– Każdy obywatel, każda obywatelka myśli ze swojej perspektywy. Co będzie w drugim półroczu? To się za chwilę okaże, bo w chwili obecnej konstruowana jest ustawa i zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Optymistycznie patrzę na kolejne lata. Przyszły rok jest dużo tańszy niż ta cena energii elektrycznej, która była oferowana w zeszłym roku. Myślę, że nie będzie tragicznie. Im więcej zielonej energii, tym ta cena będzie niższa, to dobra perspektywa dla kraju – odniósł się do sprawy, podczas rozmowy z reporterem Radia Piekary Marcinem Hirnykiem prezes Tauron Polska Energia, Grzegorz Lot.

Rząd zamierza ograniczyć wzrost cen energii w drugiej połowie tego roku. Osoby z niższymi dochodami będą mogły skorzystać z bonu energetycznego. To świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 złotych na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak zmienią się ceny prądu? Jakie plany ma rząd?

Zagadnienie to opisano na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdzie zagadnienie to zostało opisane ze szczegółami. Chodzi o to, by ochronić gospodarstwa domowe przed podwyżkami spowodowanymi – co podkreśla ministerstwo – pandemią COVID-19 i atakiem Rosji na Ukrainę. Osoby z niższym dochodem będą mogły skorzystać z bonu energetycznego, a cena maksymalna energii elektrycznej zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Ceny energii dla odbiorców wrażliwych (żłobki, przedszkola, szpitale etc.) oraz mikro, małych i średnich firm zostaną bez zmian. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.

Na drugą połowę 2024 r. zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie. Gdyby nie interwencja rządu, stawka taryfowa (bez zamrożenia) wynosiłaby 739 zł MWh. W drugiej połowie 2024 r. zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh bez względu na zużycie dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Bon energetyczny

Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym, przeznaczonym dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe:

•    do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych,

•    do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym – 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych, 400 zł dla 2-3 osobowych, 500 zł dla 4-5 osobowych, 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania (około 5% gospodarstw) otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Ta szczególna pomoc wynika z tego, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki.

Zasada złotówka za złotówkę

Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Terminy składania wniosku

Wniosek dotyczący bonu energetycznego trzeba będzie złożyć do gminy, w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Na rozpatrzenie wniosku gmina będzie miała 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 r. lub na początku 2025 r.

Maksymalne ceny prądu

Na drugą połowę 2024 r. przedłużone zostanie obowiązywanie dla gospodarstw domowych ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh).

Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.

Ceny dostawy ciepła

Ponadto, celem nowych przepisów jest zapewnienie do 31 grudnia 2024 r. dostaw paliw gazowych na stabilnym, akceptowalnym poziomie cenowym dla odbiorców paliw gazowych. Do 30 czerwca 2025 r. przedłużone zostanie także funkcjonowanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła.

Źródło: KPRM