Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kino Zacisze docenione przez PZN!

Autor: w dniu 2023-10-18

Kultura jest coraz bardziej dostępna dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Potwierdza to Kino Zacisze w Piekarach Śląskich, które zostało nagrodzone za swoje zasługi w zakresie dostępności dla osób niewidomych.

Kino Zacisze działające w budynku przy ulicy Bytomskiej 73 w Piekarach Śląskich otrzymało zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie. Gala audiodeskrypcji zorganizowana przez Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski odbyła się 17 października 2023 roku w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

Kino Zacisze docenione przez PZN

W trakcie wydarzenia PZN pragnął podziękować i uhonorować podmioty aktywnie zaangażowane w realizację audiodeskrypcji. W Sali Koncertowej Filharmonii Śląskiej wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele PZN z Warszawy, fundacji działających na rzecz osób niewidomych, przedstawiciele instytucji kultury, twórcy audiodeskrypcji, dystrybutorzy filmowi oraz przedstawiciele wszystkich śląskich kół Polskiego Związku Niewidomych.

Kino Zacisze jako jedna z 6 śląskich instytucji kultury zostało uhonorowane odznaką i tytułem "PRZYJACIEL NIEWIDOMYCH" oraz statuetką "MIKROFON AUDIODESKRYPCJI".

– To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt znaleźć się w tak zacnym gronie wybranych instytucji kultury ze Śląska. Część z nich od dawna realizuje pokazy, seanse czy spektakle dostępne z audiodeskrypcją. W naszym kinie pierwszy taki seans zrealizowaliśmy we wrześniu 2021 roku. Z dużym zaangażowaniem i we współpracy z naszym piekarskim Kołem PZN cyklicznie realizujemy seanse dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz słuchu. Zapraszamy na najbliższy seans filmu "Raport Pileckiego" z audiodeskrypcją już 28 października o godzinie 13:00 – podsumował dyrektor kina Zacisze Jakub Pudełko.

Audiodeskrypcja to technika, która poprzez dodane do ścieżki dźwiękowej opisy słowne umożliwia odbiór filmu osobom niewidomym i słabowidzącym. Zwięzłe opisy scen filmowych pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na ekranie. Osoby z niepełnosprawnością wzroku wyposażone w odpowiednie odbiorniki audiodeskrypcji mogą uczestniczyć w seansie filmowym na równi z innymi widzami.

Kino "Zacisze" coraz bardziej dostępne