Kolejna śmiertelna ofiara czadu. Strażacy mają ważny apel!
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-01-17
Trzecia ofiara zatrucia czadem w tym sezonie grzewczym. Strażacy kolejny raz apelują o systematyczne przeglądy instalacji grzewczych i instalowanie czujek tlenku węgla.
W obecnym sezonie grzewczym, jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, jej funkcjonariusze interweniowali już 34 razy w związku z uwalnianiem się tlenku węgla.
Czad przyczyną śmierci mężczyzny
Wczoraj odnotowano trzecią ofiarę śmiertelną zatrucia czadem na terenie powiatu bielskiego. Do zdarzenia doszło w jednym z budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej, gdzie odnaleziono nieżyjącego 63-letniego mężczyznę. W pomieszczeniu, w którym znajdował się poszkodowany, był promiennik gazowy na butle, który najprawdopodobniej był przyczyną śmiertelnego zatrucia.
-Zdarzenie miało miejsce w Bielsku-Białej, w budynku jednorodzinnym. Ofiara to 63-letni mężczyzna. Prawdopodobnym źródłem tlenku węgla był piecyk zasilany butlą z gazem. Od początku sezonu grzewczego to już piąta ofiara śmiertelna w naszym województwie. Tylko w ostatnim tygodniu miały miejsce dwa śmiertelne zatrucia tlenkiem węgla. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi bryg. Aneta Gołębiowska – oficer prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Pozostałe dwa zdarzenia, gdzie doszło do śmiertelnego zatrucia czadem, miały miejsce w dniu 6 listopada w Dankowicach, gdzie 50-letni mężczyzna został odnaleziony w łazience oraz 22 grudnia w Jasienicy, gdzie najprawdopodobniej w wyniku wadliwie działającego piecyka gazowego, zmarł 64-letni mężczyzna.
W całym województwie śląskim od początku sezonu grzewczego odnotowano 5 ofiar śmiertelnych w wyniku zatrucia czadem, 3 z nich miały miejsce na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Strażacy przypominają, że czad, czyli tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu.
Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.
Strażacy po raz kolejny przypominają Czujnik czadu może uratować ludzkie życie. Urządzenia można kupić praktycznie w każdym sklepie z elektroniką i kosztuje mniej więcej 150 zł.