Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Koperta życia dla rudzkiego seniora

Autor: w dniu 2024-01-19

Dwa tysiące kopert trafi do seniorów w Rudzie Ślaskiej. Ruszyła kolejna edycja akcji, która ma rozpowszechnić tak zwane koperty życia. Są one bardzo pomocne dla służb medycznych docierających do osób potrzebujących pomocy.

2000 zestawów mogących uratować życie trafi do rudzkich seniorów. Chodzi o specjalne koperty do przechowywana w lodówce z informacjami o stanie zdrowia, zażywanych lekach oraz kontaktem do najbliższych.

– To kolejna odsłona akcji, którą zapoczątkowaliśmy w 2016 r. Teraz, przed zbliżającym się Dniem Babci i Dniem Dziadka, chcemy o niej przypomnieć, bo to właśnie zdrowie jest tym, czego najbardziej życzymy naszym seniorom przy okazji ich święta – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Koperty od dziś można odbierać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta.

Koperta życia dla seniora z Rudy Śląskiej. Akcja trwa od lat

Po raz pierwszy Rudzka Koperta Życia trafiła do seniorów z Rudy Śląskiej w 2016 r.

– Od tego czasu przekazaliśmy już 5000 takich kopert, które trafiły do osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych – wylicza prezydent Michał Pierończyk.

Tegoroczna akcja rozpoczyna się nieprzypadkowo  tuż przed Dniem Babci i Dziadka.

– To właśnie seniorzy są tą grupą społeczną, której w pierwszej kolejności dedykowane są nasze koperty. Na co dzień zmagają się z różnymi chorobami oraz trudnościami, często mieszkają samotnie. Stąd w sytuacja zagrożenia zdrowia taka koperta, w której znajdują się wszelkie najważniejsze informacje o stanie zdrowia oraz kontakt do rodziny, może uratować życie – podkreśla prezydent.

Przygotowany przez rudzki magistrat zestaw ratunkowy to ankieta dotycząca stanu zdrowia pacjenta, zażywanych przez niego leków, grupy krwi, przebytych operacji, wraz z kontaktem do najbliższych. Po jej wypełnieniu wkłada się ją do specjalnej koperty i szczelnie zamyka, a następnie wkłada do lodówki. Czemu właśnie tam?

– Jest to urządzenie, które znajduje się niemal w każdym domu, jest z daleka widoczne i wiadomo, gdzie go szukać – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Całość zestawu dopełnia instrukcja informująca, jak prawidłowo wypełnić ankietę oraz magnes z adnotacją: "Tu znajduje się Rudzka Koperta Życia", który należy umieścić na drzwiach lodówki.

O słuszności tego typu akcji przekonany jest Artur Żurek, ratownik medyczny, który podkreśla, że jej adresatem powinny być nie tylko osoby starsze, ale generalnie wszystkie osoby mieszkające samotnie, które cierpią na choroby przewlekłe.

– W przypadku utraty przytomności przez taką osobę i przybycia zespołu ratunkowego taki zestaw ratunkowy, jak koperta życia, może ocalić życie – tłumaczy Żurek. Doświadczony ratownik wskazuje także inne, sprawdzone miejsce na umieszczenie koperty życia. – Jest to wewnętrzna strona drzwi wejściowych do mieszkania. Ratownicy po wejściu od razu widzą taką kopertę, którą można przytwierdzić do drzwi np. pinezką – precyzuje.

Rudzki magistrat przygotował 2000 kopert życia. Są dostępne w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta na parterze budynku przy pl. Jana Pawła II 6 oraz Wydziale Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, w tym samym budynku na trzecim piętrze w pokoju nr 325.

Część przygotowanego nakładu Rudzkiej Koperty Życia trafi również bezpośrednio do osób starszych za pośrednictwem rudzkiej Rady Seniorów.

– Jest to bardzo cenna inicjatywa, która w naszym mieście znakomicie się przyjęła. Rudzcy seniorzy, którzy tej koperty nie mają, sami dopytują się w grupach, do których przynależą, w jaki sposób i gdzie można zaopatrzyć się w kopertę życia – podkreśla Józef Osmenda, przewodniczący Rady Seniorów Miasta Ruda Śląska. – Takie działania jak koperta życia są szczególnie ważne w kontekście osób starszych. Chciałoby się nawet rzec, że w polskich miastach, w odróżnieniu od tych w Europie Zachodniej, dość późno zwrócono uwagę na rolę seniorów, czy też problemy, z którymi się zmagają, ale nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym w kwestii powoływania Rad Seniorów diametralnie tę sytuację pozytywnie zmieniła – dodaje.

Koperty lub pudełka życia to akcje społeczne, które od kilku lat przeprowadza wiele samorządów w Polsce, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Częstochowie, Płocku czy Piekarach Śląskich. Akcje prowadzone były również w mniejszych gminach takich jak: Gogolin, Wieliczka, Oświęcim. Pomysł na taką formę wsparcia osób starszych zrodził się przed laty w Wielkiej Brytanii.

Źródło i zdjęcie: UM Ruda Śląska