Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Krzysztof Respondek będzie „wiecznie żywy”. Zapadła decyzja

Autor: w dniu 2024-06-05

Krzysztof Respondek odszedł w grudniu 2023 roku. Informacja o jego śmierci była szokiem nie tylko dla środowiska artystycznego, ale także wszystkich, którzy znali i cenili jego twórczość. Teraz zostanie upamiętniony. Jedna z placówek edukacyjnych obrała go jako swojego patrona. 

Krzysztof Respondek zostanie jutro, 6 czerwca, oficjalnie patronem szkoły. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach jest pierwszą placówką, która w ten sposób chce upamiętnić aktora.

– Będzie miał swoje 60-lecie, a do tego będzie uroczyście przyjmował imię Krzysztofa Respondka – tarnogórzanina, człowieka, który mieszkał w tym mieście i zawsze tu zostawiał serce. Krzysztofa Respondka jako patrona szkoły wybrali uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły. To o tyle ważne, że to też człowiek, który przyjeżdżał do tej szkoły – mówi Ewa Kulisz, rzeczniczka tarnogórskiego magistratu.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach będzie od jutra bardzo ściśle związany ze zmarłym kabareciarzem, piosenkarzem i aktorem. Samo miejsce jest tym, gdzie wsparcie otrzymują osoby ze specjalnymi potrzebami

– Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach, w których jest internat, szkoła, centrum pomocy dla dzieci z niepełnosprawnościami, jest tam wolontariat, są harcerze. Będzie to upamiętnienie poprzez nadanie imienia, ale przypominam, że to imię będzie się wszędzie pojawiało. Nazywając placówkę, będziemy używać imienia Krzysztofa Respondka. Przybijając pieczątkę, dając dzieciom świadectwo, dając dyplomy. Tam po prostu Krzysztof Respondek będzie wiecznie żywy w tej szkole – dodaje Kulisz.

Krzysztof Respondek to uwielbiany nie tylko na Śląsku aktor, kabareciarz i piosenkarz, który zmarł w grudniu ubiegłego roku w wieku 54 lat. Został pochowany w Tarnowskich Górach. Za swego życia odegrał ważną rolę nie tylko dla mieszkańców Tarnowskich Gór czy szerzej powiatu tarnogórskiego. Był osobistością istotną dla mieszkańców całego naszego regionu. Nie bez powodu zapadła decyzja o tym, że zostanie upamiętniony w Galerii Artystycznej w Katowicach.

Dodajmy, że w ostatnim czasie patronem szkoły został także Franciszek Pieczka. Zresztą jego popiersie również odsłonięto w Galerii Artystycznej w Katowicach.