Krzysztof Respondek zapisał się w pamięci wielu. Mija rok od jego śmierci
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-12-22
Mija dziś rok od śmierci Krzysztofa Respondka. Informacja o jego odejściu była dla wielu wstrząsem. Pamięć o znanym i cenionym kabareciarzu, aktorze i wokaliście została uwieczniona na kilka sposobów.
Krzysztof Respondek urodził się 17 lipca 1969 roku. Pochodził, co wielokrotnie podkreślał, z Miasteczka Śląskiego. Był absolwentem II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. W 1992 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu. W swoim życiu zawodowym związany był z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie występował na ogół w musicalach. 1 stycznia 1999 roku, jak podaje Wikipedia, dołączył do artystów kabaretu Rak. Występował w serialach i programach telewizyjnych. Jako wokalista wydał między innymi album "Taki świat kupuję".
Krzysztof Respondek uwieczniony
Pamięć o zmarłym podtrzymywana jest na wiele różnych sposobów. Został upamiętniony między innymi w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach. Popiersie odsłonięto w 159. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich.
– Urodziny miasta to z jednej strony czas zabawy, a z drugiej podsumowań i uhonorowania osób zasłużonych dla naszej społeczności. To niezwykle istotne abyśmy pamiętali o osobach, które przyczyniły się do promocji Katowic oraz całego regionu, także poprzez kulturę. Krzysztof Respondek ma od dzisiaj swoje miejsce w Galerii Artystycznej naszego miasta. Ten ceniony artysta swoim dorobkiem niewątpliwie zasłużył na to szczególne wyróżnienie. Raz jeszcze dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w plebiscycie, bo to wyraz Waszej wdzięczności i pamięci dla twórców, którzy swoim talentem i swoją pracą przyczynili się do rozwoju rodzimej kultury i sztuki – podkreślał podczas uroczystości Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Respondek został także, przypomnijmy, patronem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach.
– Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach, w których jest internat, szkoła, centrum pomocy dla dzieci z niepełnosprawnościami, jest tam wolontariat, są harcerze. Będzie to upamiętnienie poprzez nadanie imienia, ale przypominam, że to imię będzie się wszędzie pojawiało. Nazywając placówkę, będziemy używać imienia Krzysztofa Respondka. Przybijając pieczątkę, dając dzieciom świadectwo, dając dyplomy. Tam po prostu Krzysztof Respondek będzie wiecznie żywy w tej szkole – informowała w zeszłym roku, jeszcze przed uroczystościami, Ewa Kulisz z tarnogórskiego magistratu.
Jak przebiegały? Najlepiej widać to na dokumentujących to spotkanie fotografiach:
Książkę na temat artysty, pod tytułem "Krzysztof Respondek. Taki świat kupiłem" napisała Magdalena Kędzierska-Zaporowska. Rozmowy z artystą można posłuchać, odwiedzając nasz kanał youtube: