Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lądowanie balona na granicy Piekar Śląskich i Bytomia

Autor: w dniu 2023-05-05

Balon lądował na tyłach jednego z marketów na granicy Piekar Śląskich i Bytomia. Widok dość nietypowy, a działanie – można rzec – standardowe.

Zidentyfikowany obiekt latający, czyli kolorowy balon z logiem Uniwersytetu Śląskiego, lądował na terenie centrum handlowego Avenido na granicy Piekar Śląskich i Bytomia. To ULKA, czyli… co? Zapytaliśmy o szczegóły.

Balon lądował na tyłach marketu

Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery, czyli ULKA, badają zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. Wykonują także fizyczne, chemiczne i meteorologiczne badania atmosfery w kontekście zmian klimatu i przeciwdziałania tym zmianom. Naukowcy mają do dyspozycji samochody z aparaturą lub właśnie balon na ogrzane powietrze. W jego przypadku aparatura pomiarowa umieszczona jest w koszu, dzięki czemu zbiera kompleksowe dane na temat jakości powietrza. Co z uzyskanymi wynikami? Pomogą ocenić oddziaływanie zanieczyszczeń atmosfery, a dzięki współpracy z fizykami, matematykami i informatykami umożliwią także modelowanie tego zjawiska.

Fot. M. Hirnyk