Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lenka wymaga wsparcia specjalistów #RadioPiekaryPomaga

Autor: w dniu 2022-12-07

Lenka boryka się z szeregiem problemów zdrowotnych i wymaga opieki specjalistów. Nie rozwija się jak zdrowe dzieci i potrzebuje wsparcia.

Na początku wydawało się, że poród przebiegł pomyślnie. Lenka wydawała się zdrowym dzieckiem, ale wystarczyło 40 minut, żeby szczęście rodziców dziewczynki runęło.

Lenka potrzebuje pomocy

Zaledwie 40 minut po porodzie zaczęło dziać się coś niepokojącego. Lenka zaczęła sinieć, nie była w stanie złapać oddechu.

-Po 40 minutach od porodu nasz świat się zawalił w momencie. Lenka przy porodzie dostała 9/10 punktów w skali APGAR więc wydawałoby się że jest zdrowa – opisuje w liście do redakcji mama Lenki.

Po dokładnych badaniach okazało się, że ma obustronny rozszczep podniebienia miękkiego i twardego. Zaobserwowano także sinicę centralną, doszło do zapalenia płuc, hipoglikemii, zwapnienia na sercu. Zdiagnozowano też niedosłuch obustronny…

-Po kilku dniach Lenka zaczęła oddychać sama. Niestety nadal była karmiona sondą. Rozszczep podniebienia nie ułatwiał samodzielnego jedzenia – opisują historię Lenki jej rodzice.

Lenka, jak czytamy w opisie zbiórki, ma już skończony roczek, jednak wciąż nie rozwija się prawidłowo. Przeszła zabieg zamknięcia podniebienia, jednak przed nią całe lata pracy, aby mogła mówić i jeść, jak zdrowe dzieci.

Konieczne jest postawienie diagnozy

Rozszczep podniebienia to nie tylko plastyka. To także długi proces nauki jedzenia, oddychania i mówienia. Współistniejące inne choroby – tym bardziej neurologiczne, jak u Lenki – uniemożliwiają skuteczną pracę specjalistów.

– Córka jest pod stałą kontrolą kardiologa, chirurga, neurologa, audiologa, neurochirurga, neurologopedy, logopedy, psychologa no i najważniejsze – fizjoterapeutów. Najważniejsze teraz są badania genetyczne, które są dla lekarzy kluczowe, by móc postawić diagnozę, kolejne badanie to EEG w najbliższym czasie – informuje nas mama Lenki.

Właśnie dlatego tak ważne jest, jak czytamy w opisie zbiórki, zdiagnozowanie problemu, z którym boryka się Lenka. To kluczowe, by proces jej leczenia był kontynuowany i odpowiednio ukierunkowany.

-Lenka potrzebuje wielu godzin rehabilitacji oraz spotkań z licznymi specjalistami. Konieczne jest także wykonanie badań genetycznych. To wszystko wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego zdecydowaliśmy się prosić o pomoc – informują rodzice dziewczynki.

Wszystkie działania na rzecz Lenki wymagają nakładów finansowych, które ciężko udźwignąć jej bliskim, a lista potrzeb jest bardzo długa. Co jest kluczowe?

-Na dzień dzisiejszy potrzebujemy zebrać na badanie Genetyczne West 2+1 koszt 9250 zł – czytamy w liście nadesłanym do redakcji

Ponadto plastyka wędzidełek, prywatne wizyty u neurochirurga, wizyty u neurologopedy, zakup elektrostymulatora

Chętni mogą pomóc, biorąc udział w zbiórce na portalu siepomaga.pl:

W liście przesłanym do redakcji czytamy, że koniecznością staje się uzbieranie kwoty 100.000 złotych.