Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Metamfetamina była produkowana w hurtowych ilościach. Jest akt oskarżenia

Autor: w dniu 2023-07-20

Handlowali substancjami niezbędnymi do wytwarzania metamfetaminy. Śledczy zabezpieczyli tabletki, tzw. prekursory i sprzęt. 

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem prekursorów oraz produkcją metamfetaminy. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił 22 osobom popełnienie łącznie 76 przestępstw. Chodzi m.in. o prowadzone wewnątrz Unii Europejskiej dostawy ponad 500 tysięcy opakowań leków z zawartością pseudoefedryny czy fałszowanie dokumentów.

W toku śledztwa prokurator  Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że grupa działała w okresie od 2016 roku do września 2021 roku na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Jej członkowie zajmowali się wewnąrzwspólnotową dostawą z terenu Rzeczypospolitej Polskiej do Republiki Czeskiej prekursorów niezbędnych do produkcji znacznych ilości metamfetaminy oraz wewnątrzwspólnotowym transportem z Czech do Polski substancji psychotropowych w postaci znacznych ilości metamfetaminy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa zajmowała się nabywaniem prekursorów metamfetaminy. Były to leki zawierające pseudofedrynę, które następnie były dostarczane osobom, które dostarczały je do producentów metamfetaminy na terenie Republiki Czeskiej. Od 2016 roku na terenie Czech doszło do wielu zatrzymań, zlikwidowano też czynne laboratoria, w których produkowano na dużą skalę metamfetaminy. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono tabletki, prekursory, sprzęt do produkcji metamfetaminy, zegarki oznaczone fałszywymi znakami towarowymi, szereg podrobionych dokumentów, komponenty fałszerskie, substancje psychotropowe i środki odurzające, broń oraz amunicję.

Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych w postaci gotówki, obrazu oraz nieruchomości. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.