Miasto zawierzone Maryi, ale ślubów ubywa

Autor: w dniu 2025-01-09

Urząd Stanu Cywilnego w Siemianowicach Śląskich podsumował dane za miniony rok. W tym czasie było coraz mniej chętnych do powiedzenia sobie "tak", choć – powiedzieliby złośliwi – miasto zostało zawierzone Maryi.

Nowy rok jest czasem podsumowań. Kolejne śląskie miasta publikują dane dotyczące liczby ślubów, urodzeń dzieci i ich imion. Nie inaczej jest w Siemianowicach Śląskich.

– Nasze statystyki są jak lustro. Odbijają się w nim zarówno szczęśliwe twarze nowożeńców czy świeżo upieczonych rodziców. Ale nie brakuje też łez rozpaczy po śmierci bliskich – mówi kierownik siemianowickiego urzędu stanu cywilnego Magdalena Mietła.

Według obecnego prawa, nie można obejść się bez wizyty i urzędowych dokumentów na żadnym etapie życia. Siemianowickie dane z zakresu rejestracji stanu cywilnego nie dotyczą tylko mieszkańców miasta, ale obejmują też osoby z innych miejscowości, które zmarły w siemianowickich szpitalach lub dzieci, które przyszły tam na świat. Rzućmy okiem.

Królowa jest tylko jedna, za to królów jest dwóch…

Maja (czyli etymologicznie ujmując "piękna" i "dobra") i ex aequo Nikodem (czyli "ten, który zwycięża) oraz Mikołaj – to najpopularniejsze w Siemianowicach Śląskich imiona 2024 roku. Wśród najczęściej nadawanych męskich imion znalazły się też: Wiktor, Leon, Jan, Filip czy Tymon. Dla dziewczynek najchętniej wybierano imiona: Zuzanna, Alicja, Pola, Jagoda czy Liliana.

Bez Ziomka i Parodii. Jakie były najpopularniejsze imiona dzieci w Piekarach Śląskich?

W Siemianowicach Śląskich stawiają na oryginalność

Najpopularniejsze imiona to jedno, ale w statystykach odnotowuje się też sukcesywny wzrost popularności imion o międzynarodowym charakterze, takich jak imiona męskie: Milan, Karim, David, Matvii, czy imiona żeńskie: Nicole, Zoja, Blanca, Elen, Lili.

– Jednak warto pamiętać o tym, że ewolucja popularności imion wiąże się ze zmianami trendów społecznych i kulturowych. Imiona, które kiedyś królowały, mogą chwilowo tracić popularność na rzecz tych nowoczesnych, by potem powrócić ze zdwojoną siłą – wskazuje kierownik Mietła.

Prócz tego siemianowiccy urzędnicy pozytywnie rozpatrzyli 43 wnioski o zmianę imienia i nazwiska.

Coraz mniej chętnych do powiedzenia sobie "Tak"

W 2024 r. zostało zarejestrowanych – przekazuje miasto – 170 aktów małżeństw. To wskazuje na spadek liczby zawartych małżeństw, których rok wcześniej było ponad 200. W minionym roku we wnętrzach Willi Fitznera 107 par powiedziało sobie " urzędowe tak". Byli to nie tylko mieszkańcy Siemianowic, ale także innych pobliskich miast np. Katowic. Oprócz tego w Siemianowicach zawarto 39 małżeństw konkordatowych.

Biorą ślub poza miastem. Ile dzieci się urodziło?

Pomimo ogólnej tendencji spadkowej w ilości zawieranych małżeństw można zauważyć w minionym roku delikatny wzrost małżeństw zawieranych przez Siemianowiczan poza granicami Polski szczególnie w egzotycznych okolicznościach przyrody np. Zanzibar lub Filipiny.

Niestety nie wszystkie pary małżeńskie mają szczęście być razem, dopóki śmierć ich nie rozłączy – w 2024 r. do tutejszego Urzędu wpłynęło bowiem 135 wyroków rozwodowych.

Jeśli chodzi o przyjścia na świat nowych mieszkańców – w zeszłym roku urząd zarejestrował 653 aktów urodzeń. Trzeba wspomnieć, że ten poziom urodzeń nie zmienił się w stosunku do 2023 r.

Smutniejsza część statystyki

W 2024 r. do siemianowickiego urzędu stanu cywilnego wpłynęło 1010 aktów zgonu. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił niestety wzrost w zakresie rejestrowanych zgonów aż o 74 osoby.

Złote, Diamentowe, Żelazne…

Zapewne wielu z obecnych nowożeńców w przyszłości będzie przeżywało wspaniałe jubileusze małżeńskie. Przy tej okazji warto wspomnieć o tych, którzy w związku wytrwali dziesiątki lat. W 2024 r. aż 79 par obchodziło w Zameczku Rheinbabenów Jubileusz Długoletniego Pożycia Małżeństwa. 51 par zostało odznaczone medalem "Dwóch Róż", 19 par obchodziło Diamentowe Gody, a 9 par świętowało Jubileusz 65-lecia Pożycia Małżeńskiego.