Mieszkanka Katowic oszukana. Chciała wynająć kwaterę
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-12-31
W internecie w okresie świąteczno-noworocznym pojawiało się wiele ogłoszeń związanych z wynajmem kwater na święta Bożego Narodzenia czy imprezę sylwestrową. Nie wszystkie były fair. Okazało się, że na rynku nie brakuje oszustów. Przekonała się o tym mieszkanka Katowic.
Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podsumowali ostatni weekend mijającego roku. Przeprowadzili kilkaset interwencji. Wiadomo, że w tym czasie przyjęli zawiadomienie o oszustwie.
Było ono związane, jak informują, z wynajmem kwatery na noc sylwestrową w górach. Mieszkanka Katowic znalazła ofertę na popularnym portalu internetowym. W celu rezerwacji mieszkania, musiała wykonać przelew. Jak się okazało, była to próba wyłudzenia pieniędzy. Okazała się skuteczna. Kobieta straciła ponad 1400 złotych.
Policjanci przypominają, żeby przed rezerwacją obiektu i wpłaceniem obiektu, sprawdzić go. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania?
- Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
- Dokładnie sprawdźmy dane, postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji na temat miejsca, do którego zamierzamy pojechać. Jeżeli w ogłoszeniu podano mało informacji (przykładowo tylko numer telefonu komórkowego), to już powinno wzbudzić naszą czujność.
- Atrakcyjne hotele czy pensjonaty kuszące znakomitą lokalizacją, wysokim standardem i jednocześnie niską ceną mogą okazać się obiektami, które wcale nie istnieją – porównajmy cenę wynajmu w różnych obiektach, sprawdźmy, czy dany adres faktycznie istnieje. W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać.
- Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
- Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
- Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
- Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, potwierdzenia przelewów, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy. Właściciel obiektu, który zauważy, że zdjęcia lub inne dane jego pensjonatu, domku czy apartamentu zostały skopiowane i wykorzystane na innej stronie oferującej noclegi, powinien po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, a następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.