Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Narodziny żyrafy w Śląskim ZOO. Pierwsze po kilkuletniej przerwie [WIDEO]

Autor: w dniu 2023-09-28

Śląskie ZOO doczekało się narodzin kolejnej żyrafy. To ważne wydarzenie w historii Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Opiekunowie zwierzęcia opisują szczegóły.

18 września w Śląskim ZOO na świat przyszła żyrafa siatkowana. To pierwsze narodziny tego gatunku w Śląskim ZOO po siedmioletniej przerwie – poprzednie młode przyszło na świat w 2016 r. To dwudziesta żyrafa urodzona w Śląskim ZOO.

Narodziny żyrafy w Śląskim ZOO

Młoda samiczka, której rodzicami są Lindani i Iroko (zwany Ignasiem), mierzy około 180 cm. Jest silna i zdrowa – nie odstępuje na krok swojej mamy, a na opiekunów spogląda z zaciekawieniem. Wnikliwy obserwator już teraz, jak informują pracownicy zoo, zauważy jej podobieństwo do mamy – na niektórych plamach na klatce piersiowej widać u niej charakterystyczne, jaśniejsze punkty w kształcie gwiazdek, podobne do tych, które na swoim ciele ma Lindani. Żyrafy przychodzą na świat z indywidualnym, wyjątkowym wzorem plam. Wzór ten nie zmienia się przez całe życie.

Samiczka przebywa częściej na wybiegu zewnętrznym

Młode wraz z matką większość czasu spędza w budynku. Przy ładnej pogodzie można zobaczyć ją także z matką na wybiegu zewnętrznym. Młoda żyrafa nie ma jeszcze imienia. Zostanie wybrane w niedalekiej przyszłości, gdy opiekunowie lepiej poznają jej charakter. Z pewnością będzie to imię "międzynarodowe", które w przyszłości nie będzie sprawiało trudności w wymowie pracownikom innych europejskich zoo. Samiczka pozostanie w ogrodzie aż dorośnie. Wtedy koordynator hodowli gatunku zadecyduje o jej wyjeździe do innego ogrodu lub pozostaniu na Śląsku.

-Pamiętajmy, że misją ogrodów zoologicznych jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt poprzez tworzenie tzw. żywych banków genów. Zapewniamy bezpieczne i zbliżone do naturalnych warunki życia zwierząt należących do rzadkich w naturze gatunków. Każdy nowo narodzony osobnik jest dla nas szansą na zachowanie gatunku dla przyszłych pokoleń i w razie konieczności zapewnia możliwość powiększenia liczebności, a nawet całkowitego przywrócenia gatunku do jego naturalnego środowiska. Stąd też koordynatorzy hodowli poszczególnych gatunków czuwają nad odpowiednią wymianą zwierząt pomiędzy ogrodami – tak by w każdym ogrodzie stada złożone były ze zwierząt odpowiednio dobranych pod względem pokrewieństwa – informują pracownicy zoo.

Pierwsze narodziny po siedmioletniej przerwie

Narodziny żyrafy to ogromny sukces hodowlany Śląskiego ZOO. To sygnał, że żyrafy bardzo dobrze czują się na Śląsku, a ogród zapewnia im odpowiednie warunki życia. To dla pracowników zoo największa nagroda za codzienną, ciężką pracę i dokładane starania. To również efekt zdobytej wiedzy i ponad 50-letniego doświadczenia w hodowli żyraf – to właśnie w śląskim zoo po raz pierwszy w Polsce na świat przyszła żyrafa siatkowana.

Skąd więc tak długa przerwa w rozmnażaniu tego gatunku? Powód okazuje się prozaicznie prosty – od 2016 r. chorzowskie stado żyraf składało się wyłącznie z samic. Po śmierci samca o imieniu Ulembo, wraz z koordynatorem hodowli żyraf w ogrodach zoologicznych rozpoczęto poszukiwania samca, który mógłby dołączyć do samic. Zadanie nie było proste, ponieważ samiec musiał być młody, a przy tym nie mógł być spokrewniony z żadną z samic – tak by zachować odpowiednią różnorodność genetyczną przyszłego potomstwa. Pod uwagę brane były też relacje w stadach innych ogrodów – tak by przeniesienie samca do Chorzowa nie spowodowało, że w którymś zoo pozostanie tylko jedna żyrafa (co miałoby złe skutki dla jej psychiki ze względu na stadny charakter tych zwierząt), lub pozbawiło możliwości rozrodu zżyte ze sobą stado. Ostatecznie w 2022 r. udało się sprowadzić do Chorzowa młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku.

Ignaś szybko odnalazł się w nowym stadzie. Po niedługim czasie udało się połączyć go z samicami, co zaowocowało pierwszymi od siedmiu lat narodzinami żyrafy w Śląskim ZOO.

20 żyraf urodzonych na Śląsku

Żyrafy siatkowane obecne są w kolekcji Śląskiego ZOO od lat 60 ubiegłego wieku. Jako pierwszy, w 1964 r. do ogrodu sprowadzony został samiec o imieniu Wielokropek, a dwa lata później dołączyła do niego samica – Kreska. Para już w 1968 r. doczekała się pierwszego potomka, który w nawiązaniu do imion rodziców otrzymał imię Przecinek. Były to pierwsze narodziny żyrafy w polskim ogrodzie zoologicznym. Przez kolejne lata Kreska i Wielokropek doczekali się aż ośmiu młodych, które wyjechały do innych ogrodów zoologicznych w Polsce i Europie. Jeden z samców – Sextus pozostał w Chorzowie by kontynuować śląską sagę żyraf. Wraz z samicą o imieniu Iskra doczekał się trójki potomstwa, z której dwoje przekazane zostało do innych ogrodów zoologicznych. W Chorzowie pozostał samiec o imieniu Ecik, który stworzył parę hodowlaną z samicą Aminą – doczekali się czwórki młodych.
W ciągu 45 lat w Śląskim Zoo na świat przyszło 18 żyraf.

W 2013 r. na terenie zoo powstał nowy budynek żyrafiarni, w którym zamieszkało nowe stado hodowlane – Liani, Lindani i Ulembo, które doczekało się dwójki młodych – Lunani i Luna. Młodsza z samic w 2019 r. wyjechała do ogrodu zoologicznego w Zurychu.

Po śmierci Ulembo w 2016 r. śląskie stado składało się wyłącznie z samic. Dopiero sprowadzenie samca Iroko w 2022 r. otworzyło dalszą możliwość rozrodu żyraf. Samica urodzona 18 września 2023 r. jest pierwszym w Śląskim Zoo przychówkiem po siedmioletniej przerwie i 20 w historii ogrodu żyrafą urodzoną na Śląsku.