Nie żyje Piotr Mankiewicz. Stworzył muzeum w Radzionkowie
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-08-20
Odszedł Piotr Mankiewicz, który stworzył i był opiekunem Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Był wielkim orędownikiem Górnego Śląska wraz z jego zwyczajami i tradycjami.
Informacja o śmierci Piotra Mankiewicza została opublikowana została w mediach społecznościowych Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Zareagowały na nią setki osób, wiele osób podzieliło się nią ze znajomymi. Nie bez powodu. Był piewcą tradycji, pasjonatem, takim typem człowieka, którego ciężko dziś poszukiwać. Tysiące mieszkańców regionu odwiedzały miejsce stworzone przy ulicy Zofii Nałkowskiej 5 w Radzionkowie.
Nie żyje Piotr Mankiewicz – górnik i pasjonat
"Ze smutkiem zawiadamiamy, że w sobotę 19 sierpnia 2023 r. w wieku 82 lat odszedł od nas Piotr Mankiewicz. Człowiek niezwykły. Założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, w którym przez ponad 20 lat uczył najmłodsze pokolenia szacunku do chleba i pracy, a starszych zabierał w sentymentalną podróż do lat młodości. Pasjonat kultury i tradycji Górnego Śląska, współinicjator święcenia pokarmów wielkanocnych w strojach śląskich w Kościele św. Jacka w Bytomiu (Rozbarku). Społecznik, który nie tylko sam działał, ale przede wszystkim inspirował innych do działania m.in. na rzecz łączenia pokoleń i lokalnej społeczności. Jeszcze do roku 2022 pozostawał aktywny zawodowo, gdyż praca w Muzeum Chleba była Jego wielką pasją i przyjemnością. Za swoją pracę był wielokrotnie doceniany. Człowiek, którego motto życiowe brzmiało: "zróbmy coś dla innych, co po nas pozostanie" Odszedł z poczuciem spełnienia…" – napisano w mediach społecznościowych:
Pan Piotr przez 20 lat pracował jako górnik. Własną firmę założył w latach 80. XX wieku.Trudnił się się dodatkami do produkcji piekarsko-cukierniczej, ale poświęcał się też pasji kolekcjonerskiej – gromadził to, co wiąże się z chlebem, jego wypiekiem i innymi aspektami produkcji i dystrybucji. Był pasjonatem. W 2000 roku, spełniając życiowe marzenie – przywołuje Dziennik Zachodni – kupił magazyn, który odnowił i rozbudował, dając mu nowe życie. Zgromadził tam swoje zbiory, tworząc Muzeum Chleba, którego nazwę zmieniał – na Muzeum Chleba i Szkoły oraz Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Po dziś dzień miejsce to znajduje się na Szlaku Śląskich Zabytków Techniki.
Ci, którzy wspominają Pana Piotra, podkreślają jego liczne zalety i zasługi:
Wielki człowiek pełen pasji i szacunku dla innych. Cześć jego pamięci – napisał Michał;