Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie żyje znany, polski aktor Andrzej Precigs

Autor: w dniu 2023-08-27

Związek Artystów Scen Polskich poinformował dziś o śmierci aktora Andrzeja Precigsa. Występował na deskach teatru oraz w wielu znanych filmach i serialach. Miał 74 lata.  

Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
Żegnaj Przyjacielu – takimi słowami pożegnał zmarłego artystę Związek Artystów Scen Polskich, który jako pierwszy przekazał smutną wiadomość.

Andrzej Precigs ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W swojej karierze grał między innymi na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi czy Teatru Nowego w Warszawie.W filmie zadebiutował w 1971 roku, odgrywając epizodyczną rolę w komedii obyczajowej "150 na godzinę" wyreżyserowanej przez Wandę Jakubowską.

Na jego koncie było kilkadziesiąt ról filmowych i serialowych. Wystąpił między innymi w "Miiu" Stanisława Barei, a także takich produkcjach jak "Nad Niemnem" Zbigniewa Kuźmińskiego czy "Gry uliczne" Krzysztofa Krauzego. Fani serialu poznali go w "Klanie" czy "M jak miłość".