Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowa trasa turystyczna w Zabytkowej Kopalni Srebra. „Kopalnię można zwiedzać każdym zmysłem”

Autor: w dniu 2023-10-26

To odkrywanie uroków kopalni wszystkimi zmysłami. Nowa trasa turystyczna już gotowa w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Czym się wyróżnia? Sprawdził to reporter Radia Piekary.

Bez tabletów, telefonów i smartfonów – za to z ołówkami technicznymi i mapami. Nowa trasa turystyczna działa już w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Nowa trasa turystyczna w Zabytkowej Kopalni Srebra

"Wyprawa w poszukiwaniu srebra" to propozycja dla najmłodszych, którzy za pomocą słuchu, dotyku, węchu i wzroku mogą odkrywać podziemia. Z uroków nowej trasy przygotowanej dla gości Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach skorzystają przede wszystkim dzieci wczesnoszkolne, które wszystkimi zmysłami odkryją jej tajemnice.

-Tę kopalnię można zwiedzać każdym zmysłem i stąd poszliśmy w tym kierunku, aby tym najmłodszym pokazać, że możemy ich wyciągnąć ze strefy komfortu, tych smartfonów, telefonów, komputerów i że mogą zwiedzić kopalnię, dotykając ją, wąchając, nie tylko patrząc. Przy zgaszonym świetle tę kopalnię słychać  – zachęca przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Zbigniew Pawlak

Co ciekawe, nowa trasa przebiega przez nieudostępnione dotąd turystom podziemia, a powstała przy współudziale Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

-Część kopalni srebra w Tarnowskich Górach nie była w ogóle pokazana zwiedzającym, więc ten projekt pokazał nie tylko nowoczesne narzędzia opowiadania, ale pokazał, że mamy takie części kopalni, które jeszcze wcześniej nie były odkryte, nie były pokazywane zwiedzającym, więc są bardzo atrakcyjne  – mówi jego dyrektorka, Marta Pogrzeba.

Na trasie dzieci wcielają się w rolę podziemnych geologów, kopią fragment ściany, oświetlają sobie drogę latarkami i doświadczają podziemi wszystkimi zmysłami. Pierwsze grupy już odwiedzają nowe podziemia.

Na tym jednak nie koniec współpracy tarnogórskich miłośników z katowickim Instytutem. Wspólnie opracowują teraz scenariusz wycieczek z z przewodnikiem po Rezerwacie Segiet oraz po Hałdzie Popłuczkowej.