Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszukiwali metodą „na policjanta”. Jednego zatrzymano w Piekarach Śląskich

Autor: w dniu 2024-02-14

Trzy osoby podejrzewane o udział w oszustwie "na policjanta" znalazły się już w areszcie. Wiadomo, że wcześniej mieli już "na koncie" podobne przestępstwa".

Do zdarzenia doszło w listopadzie ubiegłego roku w Jaworznie. Jak ustalili śledczy, na telefon stacjonarny 70-letniego mieszkańca Jaworzna zadzwonił mężczyzna, podający się najpierw za pracownika poczty, a następnie za policjanta.

Senior oszukany metodą "na policjanta"

Jak przebiegała rozmowa? Zasadniczo wypełniono pewien utarty schemat. W pierwszej kolejności "policjant" poinformował, że dane mężczyzny "wyciekły" za sprawą skorumpowanego pracownika banku. Co działo się później? Ten sam "policjant" zażądał danych osobowych, co zresztą oszukany senior bez namysłu uczynił, ale to oczywiście nie koniec. Oszust ponownie skontaktował się z 70-latkiem, jednak tym razem z numeru zastrzeżonego. Dzwoniąc na numer telefonu komórkowego, kazał przeliczyć wszystkie pieniądze w gotówce, jakie jego ofiara ma w domu, a wszystko po to, by można było je "zabezpieczyć".

-Dodał przy tym, że czym więcej pieniędzy przekaże, tym na dłużej pójdzie siedzieć mężczyzna, który ma być zatrzymany za kradzież danych pokrzywdzonego – informuje mł. asp. Justyna Wiszowaty z jaworznickiej policji.

Nie rozłączając się, 70-latek – dodaje Wiszowaty – wykonał to polecenie, a następnie powiedział oszustowi, że ma do dyspozycji 15 tysięcy złotych, cała kwota została przekazana osobie, która zapukała do drzwi domu 70-letniego mężczyzny i podała umówione wcześniej hasło. Dopiero po czasie senior nabrał podejrzeń, że został oszukany.

Trzy osoby w areszcie. Dopuściły się oszustwa "na policjanta"

Oszustów namierzono. Jeden z nich został zlokalizowany w Piekarach Śląskich

Sprawą zajęli się jaworzniccy kryminalni, którzy podczas czynności operacyjnych ustalili tożsamość trzech oszustów biorących udział w opisywanym zajściu. Finalnie trop zaprowadził ich do Warszawy. Tam mundurowi wspierani przez kolegów ze stolicy zatrzymali 49 i 48-latka. Do trzeciego zatrzymania doszło na terenie Piekar Śląskich, gdzie został zatrzymany 47-latek mieszkaniec miasta. Podejrzani to osoby w przeszłości karane za podobne przestępstwa.

Podejrzanym przedstawiono już zarzut, informuje asp. Wiszowaty, dotyczący współudziału w oszustwie na szkodę 70-latka. Na wniosek śledczych oraz prokuratora sąd podjął decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu. Podejrzanym grozi teraz kara do 8 lat więzienia. Tymczasem mundurowi kolejny raz podkreślają, by uważać w obliczu podejrzanych telefonów. Zaznaczają, że nie należy nikomu niepowołanemu przekazywać czy przelewać środków na wskazane konto bankowe. Dodają przy tym, że najgorszym doradcą w takiej sytuacji jest pośpiech, zalecają też, by poradzić się najbliższych czy nawet policjantów pod numerem 112. Warto poinformować o każdym podejrzanym telefonie.

Źródło i zdjęcie: KMP Jaworzno