Park Hutniczy oficjalnie otwarty!

Autor: w dniu 2024-03-26

Po gruntownej modernizacji, sfinansowanej ze środków norweskich, Park Hutniczy został ponownie udostępniony mieszkańcom. Miejsce to zyskało zupełnie nowy wygląd, a chętni mogą skorzystać z przygotowanych dla nich elementów infrastruktury. ‍‍‍To m.in. nowy plac zabaw, wodny plac zabaw, skatepark, siłownia pod chmurką, wybieg dla psów i miejsca grillowania.

Najstarszy park w Zabrzu doczekał się rewitalizacji. Za ponad 9 milionów złotych w Parku Hutniczym stworzono otwartą i dostępną przestrzeń rekreacyjną.

Park Hutniczy zyskał nowe oblicze w ramach projektu "Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju". Został odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. Oprócz wspomnianych atrakcji wykonawca wykonał także nasadzenia i oświetlenie. Alejki zostały wyremontowane, a także utworzono nowe. Odrestaurowane zostało także "źródełko Neptuna" w północnej części parku. Znajdują się tam teraz trzy skwery wypoczynkowe – jeden z nich jest wyposażony w gry stolikowe- stół do gier w piłkarzyki, stoły do gry w szachy i "chińczyka". Park Hutniczy stanowić będzie teraz wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin.

-Wykonaliśmy ogromną inwestycję. Wodny plac zabaw, ogólny plac zabaw dla dzieci, skatepark, poidełko, które zostało odtworzone na bazie archiwalnych projektów. Mamy też dodatkowo siłownię pod chmurką, placyk do gry w szachy, wybiegi dla psów, całość jest oświetlona. Powstały alejki, ścieżki, cała infrastruktura łącznie z ławkami, leżakami, koszami na śmieci – wylicza Leszek Szczygielski, Naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta w Zabrzu.

Rewitalizacja Parku Hutniczego miała na celu przywrócenie mu dawnego blasku oraz dostosowanie go do potrzeb współczesnych użytkowników. Łączna wartość inwestycji to ponad 9 mln zł. Projekt "Miasto Przestrzenią Rozwoju" finansowany jest z programu "Rozwój Lokalny" współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 oraz Budżetu Państwa. Park Hutniczy jest najstarszym parkiem w Zabrzu. Powstał w XIX wieku przy hucie Donnersmarcka.