Piekary Śląskie: I Dzień Śląski w Zespole Szkół nr 1

Autor: w dniu 2023-12-05

W Zespole Szkół nr 1 w Piekarach Ślaskich dziś dzień wyjątkowy, bo śląski. Z tej okazji są wykłady historyków, śląskie potrawy, ale też tradycyjne stroje ludowe. Młodzież ma okazję, by poznać historię swojego regionu.

Uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi wysłuchali dziś, kiedy obchodzony był I Dzień Śląski, wykładu dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz prelekcji Łukasza Żywulskiego – Opiekuna piekarskiej Izby Regionalnej. Na widowni zasiedli goście, wśród których znaleźli się Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich oraz Łukasz Ściebiorowski – Poseł na Sejm RP.

Wspomniano o wykładach. Kto przemawiał i o czym mówiono? O fortunie rodu Henckel von Donnersmarck opowiedział dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki – historyk, publicysta, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji i szlachty, pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Opublikował monografie rodów: Henckel von Donnersmarcków, Tiele-Wincklerów, Schaffgotschów, Mieroszewskich, Hohenlohe, Wrochemów, Hochbergów. Są to pierwsze w języku polskim publikacje obejmujące całość dziejów tych rodów od prapoczątków do czasów współczesnych.

Drugim mówcą był dziś Łukasz Żywulski, który wygłosił prelekcję "Działalność Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich". Zaprezentował przy tym swoją najnowszą książkę.

Oprócz interesujących faktów i ciekawostek historycznych można było również zwiedzić Izbę Pamięci KWK "Andaluzja", która mieści się w Zespole Szkół nr 1. Każdy, kto wyraża taką chęć, może zwiedzić Izbę, dzwoniąc do szkoły i umawiając się na konkretny termin.

Chętni mogą zobaczyć oryginalne pamiątki związane przede wszystkim z kopalnią "Andaluzja", czyli mundury górnicze, stację telefoniczną, państwowe medale i odznaczenia, dokumenty, księgi pamiątkowe, przedmioty codziennego użytku, sztandar czy wykonaną przez górników makietę, która ukazuje nieistniejący już zakład.

Na zaproszonych gości czekał śląski poczęstunek przygotowany przez uczniów oraz specjalna ścianka pary w śląskich strojach, gdzie można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.