Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Nasiliły się działania oszustów

Autor: w dniu 2023-05-16

Oszuści działają niemal cały czas w różnych rejonach województwa śląskiego. Opowiadają przeróżne historie, by ograbić swoje ofiary. Ich aktywność nasiliła się też w Piekarach Śląskich. 

Metody na wnuczka, policjanta, pracownika banku czy prokuratora to tylko niektóre scenariusze, które opowiadają swoim ofiarom oszuści. Warto pamiętać o zagrożeniu, by nie dać się oszukać i okraść.

Oszuści w Piekarach Śląskich

Policjanci prowadzą spotkania z seniorami, by ostrzegać ich przed zagrożeniem, ale nie zawsze przynosi to spodziewany skutek. Wygląda bowiem na to, że apele warto powtarzać, bo łatwowierność szczególnie starszych osób cały czas sprowadza na nich duże problemy. Dlaczego temat wraca? Otóż okazuje się, że oszuści kolejny raz zaatakowali w Piekarach Śląskich.

Mundurowi podkreślają, że ani oni, ani funkcjonariusze CBŚP czy prokuratorzy nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie, czy przelanie na podane konto pieniędzy jako "dowodu w sprawie", czy podanie danych umożliwiających dostęp do naszego konta.

-Aby się w tym upewnić, zawsze możemy zadzwonić do instytucji, którymi przedstawicielami rzekomo mają być. Rozmawiajmy z naszymi dziadkami, rodzicami i bliskimi o tych wszystkich zagrożeniach. Wskażmy im sposób postępowania w momencie, gdy ktoś zadzwoni do nich lub przyjdzie w podobnej sprawie – mówi Łukasz Czepkowski – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, warto działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych osób, które pukają do drzwi lub dzwonią, podszywając się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.