Piekary Śląskie: Widać postęp prac przy budowie parku międzyosiedlowego i pumptracku
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-02-26
Widać już efekty prac przy budowie parku międzyosiedlowego, pumptracku i miasteczka rowerowego. To zadanie, na które pozyskano środki zewnętrzne w ramach Polskiego Ładu.
Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej – rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej w tym stworzenie parku międzyosiedlowego wraz z rowerowym pumptrackiem i miasteczkiem rowerowym będzie kosztować 6.269.904,84 zł. Dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł udzielone zostało – jak przypomina magistrat – z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Projekt zakłada zagospodarowanie terenu poprzez budowę pumptracka oraz miasteczka ruchu drogowego do nauki jazdy wraz z komunikacją wewnętrzną oraz budową elementów małej architektury.
Pumptrack i park międzyosiedlowy nabierają kształtów
Rowerowy plac zabaw typu pumptrack będzie torem wykonanym w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Pumptrack składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych "hopek" ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi. Wymienione aspekty sprawią, że z aktywności na projektowanym pumptracku będą mogły korzystać osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania.
Miasteczko ruchu drogowego, usytuowane będzie w północnej części parku. Projektowany obiekt zbudowany będzie z dróg o szerokości maksymalnie 2 m, przeszkód typowych dla sytuacji na drodze np. przejazd kolejowy. Dodatkowo na torze pojawią się znaki drogowe pionowe oraz poziome, namalowane na jezdni.
Powstaną też chodniki z kostki betonowej bezfazowej. Przewiduje się lokalizację elementów małej architektury takich jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Na obszarze opracowania planuje się również nasadzenia drzew (jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz lipa drobnolistna).
Po zakończeniu realizacji projektu Piekary Śląskie wzbogacą się o nowe miejsce aktywnej rekreacji dla mieszkańców w każdym wieku. Widać już efekty tego jak za kilka miesięcy będzie się prezentował cały park.
Źródło i zdjęcia: UM Piekary Śląskie