Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Widać postęp prac przy budowie parku międzyosiedlowego i pumptracku

Autor: w dniu 2024-02-26

Widać już efekty prac przy budowie parku międzyosiedlowego, pumptracku i miasteczka rowerowego. To zadanie, na które pozyskano środki zewnętrzne w ramach Polskiego Ładu.

Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej – rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej w tym stworzenie parku międzyosiedlowego wraz z rowerowym pumptrackiem i miasteczkiem rowerowym będzie kosztować 6.269.904,84 zł. Dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł udzielone zostało – jak przypomina magistrat – z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Projekt zakłada zagospodarowanie terenu poprzez budowę pumptracka oraz miasteczka ruchu drogowego do nauki jazdy wraz z komunikacją wewnętrzną oraz budową elementów małej architektury.

Pumptrack i park międzyosiedlowy nabierają kształtów

Rowerowy plac zabaw typu pumptrack będzie torem wykonanym w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Pumptrack składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych "hopek" ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi. Wymienione aspekty sprawią, że z aktywności na projektowanym pumptracku będą mogły korzystać osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania.

Miasteczko ruchu drogowego, usytuowane będzie w północnej części parku. Projektowany obiekt zbudowany będzie z dróg o szerokości maksymalnie 2 m, przeszkód typowych dla sytuacji na drodze np. przejazd kolejowy. Dodatkowo na torze pojawią się znaki drogowe pionowe oraz poziome, namalowane na jezdni.

Powstaną też chodniki z kostki betonowej bezfazowej. Przewiduje się lokalizację elementów małej architektury takich jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Na obszarze opracowania planuje się również nasadzenia drzew (jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz lipa drobnolistna).

Piekary Śląskie: Powstają pumptrack i miasteczko rowerowe

Po zakończeniu realizacji projektu Piekary Śląskie wzbogacą się o nowe miejsce aktywnej rekreacji dla mieszkańców w każdym wieku. Widać już efekty tego jak za kilka miesięcy będzie się prezentował cały park.

Fot. UM Piekary Śląskie

Fot. UM Piekary Śląskie

Fot. UM Piekary Śląskie

Źródło i zdjęcia: UM Piekary Śląskie