Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Wystawa ZUS przed budynkiem MDK

Autor: w dniu 2024-06-12

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje wystawę pod nazwą "Rzeczpospolita ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce", która będzie dostępna w dniach 17-23 czerwca na dziedzińcu przed budynkiem Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Bytomskiej 73 w Piekarach Śląskich.

Wystawa "Rzeczpospolita ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce" poświęcona jest historii ubezpieczeń społecznych na ziemiach polskich. Na wystawie znajdują się, informują organizatorzy, materiały ilustrujące proces powstawania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, działalność ZUS od momentu jego powstania w 1934 poprzez okres II wojny światowej, lata powojenne (włącznie z okresem, kiedy ZUS… nie istniał), aż do chwili obecnej.

Wystawa ZUS przed budynkiem MDK w Piekarach Śląskich

Do stworzenia ekspozycji wykorzystane zostały materiały pochodzące z archiwum Zakładu oraz z prywatnych zbiorów jego obecnych i byłych pracowników, a także z rozmaitych archiwów instytucji kulturalnych i zasobów państwowych. Rozwój systemu ubezpieczeń społecznych ukazany został na tle najważniejszych wydarzeń i istotnych przemian społecznych i politycznych, jakie przechodziła Polska.

Ekspozycja składa się z dwudziestu dwóch tablic. Materiały, które nie zmieściły się na wystawie, wykorzystane zostały w publikacji zatytułowanej: "RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH.
Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce", która również zostanie udostępniona podczas ekspozycji wystawy.