Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Podwyżki na autostradzie A4. Sprawą zajmuje się UOKiK

Autor: w dniu 2023-02-02

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska – koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków, planuje od kwietnia podniesienie stawki opłat za przejazd.

Kierowca samochodu osobowego za przejazd na całej długości odcinka zapłaci 30 złotych. W ocenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podwyżka jest niezasadna i uderzy bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy.

Podwyżki na autostradzie A4

Opisywane zmiany mogą wpłynąć, co podnosi GDDKiA, na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych, bo więcej pojazdów pojedzie drogami alternatywnymi.

Stalexport Autostrada Małopolska S.A., koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków, planuje podniesienie stawki opłat za przejazd pojazdów od 3 kwietnia br. W ocenie GDDKiA wzrost ten jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych. – czytamy na stronie GDDKiA

Generalna Dyrekcja nie ma jednak realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami koncesji. Poprosi więc koncesjonariusza o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd.

Sprawą podwyżek zajmuje się UOKiK

Cena może być zbyt wygórowana, a sprawdza to już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten prowadzi postępowanie wyjaśniające wobec podwyżki cen na płatnym odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. Zarządca drogi – Stalexport Autostrada Małopolska – parę dni temu poinformował o planach kolejnej podwyżki. To nie pierwszy raz, gdy UOKiK bierze pod lupę tą drogę.

-Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady. Przede wszystkim aby zweryfikować, czy nie mamy do czynienia z nadużywaniem pozycji dominującej poprzez stosowanie cen nadmiernie wygórowanych. W pierwszej kolejności chcemy dowiedzieć się m.in. jakie są przyczyny dokonywanej podwyżki, jak przedsiębiorca ustala ceny obecnie i jak realizował to w przeszłości, a także w jaki sposób zakres realizowanych prac remontowych wpływa na poziom cen oraz świadczoną usługę – przypomina prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Warto podkreślić, że od kwietnia przejazd przez każdą bramkę autostradą wzrośnie do 15 złotych dla samochodów osobowych – dotąd było to 13 złotych. Kierowcy aut pozostałych kategorii zapłacą aż 46 złotych.

Fot. GDDKiA


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.