Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Poświąteczna zbiórka żywności w Zabrzu. Nie brakowało chętnych do dzielenia się jedzeniem

Autor: w dniu 2023-12-28

Działania na rzecz potrzebujących w czasie poświątecznym podejmowano w różnych miejscach na mapie regionu, gdzie dostępne są jadłodzielnie. Było tak między innymi w Piekarach Śląskich, ale nie tylko. Duża mobilizacja była widoczna też w Zabrzu.

Stowarzyszenie Nowe Zabrze w okresie poświątecznym podjęło działania na rzecz potrzebujących. Przed Jadłodzielnię w Domu Parafialnym św. Anny przyszło wielu zabrzan, którzy byli chętni do wypełnienia niemal po brzegi ogólnodostępnej lodówki.

– Takie dni jak dzisiejszy, dla takich organizacji jak nasza, są budujące! Dziesiątki zabrzan przyszło podzielić się jedzeniem, które zostało z bożenarodzeniowych uczt. Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców dba o niemarnowanie żywności i dba o innych, którzy mają jej znacznie mniej. Dziś, 27 grudnia, kolejny raz wcieliliśmy w życie zasadę, że dzielenie się dobrem powoduje jego mnożenie. Niestety, w Zabrzu takie inicjatywy jak nasza to konieczność. Mieszkańców potrzebujących pomocy stale przybywa. Przekonaliśmy się o tym podczas ostatniej Wigilii dla Samotnych i Potrzebujących. 21 grudnia do świątecznego stołu zasiadło z nami 300 zabrzan! To znacznie więcej niż w minionych latach. W tym zakresie, w Zabrzu konieczne są systemowe zmiany, które leżą w kompetencjach rządzących miastem. Robimy jednak, co w naszej mocy, by pomóc mieszkańcom w trudnej sytuacji i by święta oraz świąteczny czas były dla wszystkich jak najbliższe wymarzonym – mówi Agnieszka Rupniewska, Prezeska Stowarzyszenia Nowe Zabrze.

Nowe Zabrze po raz drugi zorganizowało poświąteczną zbiórkę żywności. Odbyła się w miejscu nieprzypadkowym – przed pierwszą zabrzańską Jadłodzielnią, którą Stowarzyszenie prowadzi od początku.

– Dla nas dzisiejsze spotkania z mieszkańcami były kolejnymi, świątecznymi prezentami. Możliwość rozmowy to prawdziwy zastrzyk energii. Dziękujemy! Wszystkich, którzy wzięli udział w zbiórce obdarowaliśmy odblaskami. Wierzymy, że inni, którzy między godz. 11.00 i 13.00 nie mogli być przy ulicy 3 Maja 18, też ustawią swoje potrawy w ogólnodostępnych lodówkach. Ta w Domu parafialnym św. Anny czynna jest od poniedziałku do piątku, od godz. 7.00 d o godz. 18.00 – dodaje Agnieszka Rupniewska.

Więcej o jadłodzielniach dostępnych w różnych miejscach w regionie pisaliśmy TUTAJ. Dzielenie się jedzeniem jest ważne, gdy spojrzymy na skalę problemu, jakim jest marnowanie żywności. Polacy, jak wynika z badań, marnują w ciągu roku niemal pięć milionów ton żywności.