Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Program in vitro w Tychach. Niebawem ruszą zapisy

Autor: w dniu 2023-04-12

Władze Tychów podpisały umowę na realizację zadania z zakresu in vitro. Już niebawem rozpoczną się zapisy na zabiegi, a kto może skorzystać z tego typu wsparcia?

W piątek, 7 kwietnia w Urzędzie Miasta Tychy podpisano umowę na realizację miejskiego programu "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025". Realizatorem programu będzie Klinika leczenia niepłodności InviMed Katowice, a zapisy do programu rozpoczynają się 18 kwietnia 2023 r.

Program in-vitro w Tychach. Wyczekiwany moment

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 miliona par, co stanowi około 20% społeczeństwa w wieku produkcyjnym. W Tychach niepłodność dotyka ponad cztery i pół tysiąca par – i dla 2 % z nich jedyną szansą na biologiczne rodzicielstwo będzie metoda in vitro.

– Wiem, że wiele par w naszym mieście z niecierpliwością czekało na ten moment. Cieszę się, że przystępujemy do realizacji tego ważnego programu, dzięki któremu pary z Tychów uzyskają pomoc w spełnieniu marzeń o posiadaniu potomstwa – mówi Maciej Gramatyka – zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Z jakiego wsparcia będą mogły skorzystać pary, które chcą zostać rodzicami?

– Każda para zakwalifikowana do programu ma prawo do skorzystania z dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji. Warunkiem niezbędnym uzyskania dofinansowania jest zakwalifikowanie pary do programu oraz przeprowadzenie jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka zakwalifikowanym parom u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały wyczerpane – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w UM Tychy.

Kto może skorzystać z programu?

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące kryteria:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20 – 42 lat (wg rocznika urodzenia);
  • spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
  • są mieszkańcami miasta Tychy oraz rozliczają podatek od dochodów osobistych (PIT) w Tychach;
  • wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.

Miasto przybliża zasady, zgodnie z którymi będzie realizowany program. Szczegóły zagadnienia można odnaleźć TUTAJ. Osoby, które chcą starać się o udział w programie, powinny pamiętać, że o kwalifikacji do Programu decyduje kolejność zgłoszeń, a w bieżącym roku z pomocy może skorzystać 25 par.

Szczegółowych informacji udziela Koordynator Programu: Natalia Graba, pod numerem telefonu 694 470 200 w godzinach od 8-18.00 od poniedziałku do piątku.

 

Uchwała w sprawie programu polityki zdrowotnej pod nazwą "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025" została przyjęta przez Radę Miasta Tychy 24 listopada 2022 roku. Uchwała została przyjęta 15 głosami "za". Czterech radnych głosowało "przeciw", a trzech radnych wstrzymało się od głosu.

Źródło i zdjęcie: UM Tychy