Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Protest pielęgniarek i położnych w Katowicach

Autor: w dniu 2023-04-17

Dyskryminacja i niezadowolenie z dzisiejszych przepisów to główne powody, dla których pielęgniarki przyszły dziś przed Urząd Wojewódzki w Katowicach.  

Kilkaset osób wzięło dzisiaj udział w proteście pielęgniarek i położnych w Katowicach. Te spotkały się przed Urzędem Wojewódzkim, by wyrazić swoje niezadowolenie z działającej od zeszłego roku ustawy regulującej płace i warunki pracy tej grupy zawodowej:

-Protestujemy przeciwko degradacji i dyskryminacji pielęgniarek. Degradacja dotyczy pielęgniarek z grupy drugiej, dyskryminacja pielęgniarek z grupy piątej i szóstej. Protestujemy przeciw złej ustawie, która wprowadziła  chaos – mówią zgodnie Iwona Borchulska, przewodnicząca regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych i Krystyna Ptok, krajowa przewodnicząca tej organizacji.

W oficjalnym piśmie datowanym na 3 kwietnia 2023 kwietnia czytamy również, że dzisiejsze działania są wyrazem niezadowolenia z powodu braku dialogu społecznego w temacie pielęgniarek i położnych, brakiem realizacji ustawy wśród pracodawców województwa śląskiego oraz wycofaniem się z realizacji ustawy części pracodawców województwa śląskiego.

Do Katowic przyjechali dziś protestujący z niemal całego kraju. Na 12 maja zaplanowano ogólnopolski protest, który odbędzie się w Warszawie.