Nie tak powinien wyglądać Światowy Dzień Trzeźwości
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-04-17
Kompletnie pijana przyjechała do sklepu. To najcięższe, ale niejedyne przewinienie kobiety, która została skontrolowana przez policjantów w Światowy Dzień Trzeźwości.
Polskie społeczeństwo coraz częściej reaguje na to, gdy po drodze poruszają się pijani kierujący. Nie inaczej było 15 kwietnia w powiecie mikołowskim.
Nie tak obchodzi się Światowy Dzień Trzeźwości
W miniony weekend policjanci patrolu z mikołowskiej komendy zostali skierowani na sklepowy parking. Tam, według świadka, który zgłosił potrzebę interwencji, miała znajdować się kierująca smartem, która wcześniej jechała całą szerokością drogi. Nie bez powodu pojawiło się podejrzenie, że może być pijana. Policjanci przebadali 59-latkę alkomatem. Na wyświetlaczu urządzenia pojawiła się wartość ponad 3 promili. Podczas legitymowania kobieta nie umiała stać prosto. Rozmowa też była dla niej sporym wyzwaniem. W dodatku okazało się, że nieodpowiedzialna kierująca nie ma prawa jazdy, a jej samochód nie ma aktualnych badań technicznych. Cała sytuacja, na przekór, miała miejsce w Światowy Dzień Trzeźwości. Policjanci regularnie apelują, by po alkoholu nie wsiadać za kierownicę. Ten znacząco upośledza działanie organizmu:
"Zaburzona koordynacja ruchowa, problemy z utrzymaniem równowagi oraz opóźnione reakcje to tylko nieliczne skutki, które pojawiają się wraz ze "spożywanymi procentami". U większości kierowców przy stężeniu alkoholu we krwi przekraczającym 0,8 promila występuje tzw. widzenie tunelowe: osoba nietrzeźwa przestaje dostrzegać to, co dzieje się po bokach. Dodatkowo też pogarsza się ostrość widzenia – kształty stają się rozmyte i niewyraźne. To tylko krok od spowodowania wypadku. Ludzkie życie ma najwyższą wartość! Kierowco: szanuj siebie i innych!" – apelują mikołowscy policjanci.
Fot. pixabay