Przybliży historię zespołu Kat. Niebawem spotkanie autorskie
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-02-07
Mateusz Żyła, twórca książki "Piekło i metal. Historia zespołu Kat" oraz autor wywiadu rzeki z Romanem Kostrzewskim będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej (Galeria Rotunda) w Bytomiu 10 lutego o godz. 13.00. Spotkanie autorskie jest wydarzeniem towarzyszącym koncertowi "Okręt Płynie Dalej – port Zabrze" drugiej edycji rocznicowego koncertu poświęconego pamięci Romana Kostrzewskiego.
Spotkanie z Mateuszem Żyłą będzie poświęcone jego nowej książce "Piekło i metal. Historia zespołu Kat". Wydarzenie to będzie podróżą po spisanej biografii, historią muzyków ale przede wszystkim spotkaniem wokół niezwykłej postaci, legendarnego polskiego muzyka, charyzmatycznego wokalisty i autora nieprzeciętnych tekstów. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Ireneusz Loth – polski muzyk, perkusista, założyciel i były członek zespołu Kat, a rozmowę z gościem spotkania poprowadzą Grzegorz Soluch oraz Paweł Pawulon Mielczarek.
O autorze książki
Mateusz Żyła urodził się w 1989 roku i jest nauczycielem języka polskiego. Pasjonuje się wędrówkami i sportem. Prężnie działa w mediach i internecie, prowadzi m.in. bloga związanego z literaturą, muzyką i szkołą.
Trochę historii
Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Karierę muzyczną rozpoczął w 1981 roku, kiedy w Bytomiu podczas Festiwalu Silesian Rock poznał muzyków, z którymi związał swoją artystyczną ścieżkę. Trzy lata później, w 1984 roku, podczas Festiwalu w Jarocinie, grupa Kat, którą współtworzył, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność. Był rozpoznawalnym polskim muzykiem, wokalistą i autorem tekstów. Sferą jego działalności muzycznej i artystycznych poszukiwań był thrash metal, heavy metal, dark wave i szeroko rozumiany rock.
Twórczość
Najbardziej znany był jako wieloletni wokalista i lider zespołu Kat (w latach 1981-2004). Był również współzałożycielem grupy Alkatraz, z którą działał artystycznie w latach 2000-2002 oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004-2022). Koncertował w całej Polsce, m.in. u boku takich gigantów ciężkiej muzyki jak Metallica i Iron Maiden. Angażował się także w działalność solową. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych twórców polskiego metalu. Był artystą o charakterystycznym brzmieniu głosu, a jego twórczość była pełna tekstów wyróżniających się oryginalnością. Dyskografia artysty obejmuje dwadzieścia albumów muzycznych.
Legenda metalu
W pamięci fanów pozostaną niezliczone koncerty z jego udziałem, inspiracje i projekty muzyczne. Niezależny sposób myślenia, pisania, a także bunt wobec rzeczywistości, w tym sposób bycia na scenie sprawił, iż już za życia stał się legendą polskiej metalowej muzyki.
Artysta, który mieszkał w Bytomiu, zmarł w wyniku choroby nowotworowej 10 lutego 2022 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej. Do końca angażował się w projekty muzyczne i występował na scenie. Wśród fanów hard rocka i metalu został zapamiętany jako niezwykła osobowość, wulkan energii i mocnych emocji na estradzie, jednocześnie będąc człowiekiem, który miał w sobie wiele ciepła i skromności.
Pamiątkowa tablica
24 października 2022 roku bytomscy radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia Romana Kostrzewskiego skwerowi przy ul. Parkowej. Z kolei 11 lutego 2023 roku oficjalnie odsłonięto tablicę upamiętniającą słynnego wokalistę grupy Kat.
Roman Kostrzewski był ściśle związany z Bytomiem. Wniosek dotyczący uhonorowania artysty złożyli przedstawiciele powołanego w tej sprawie Komitetu Społecznego pamięci Romana Kostrzewskiego, a pomysł poparło 187 mieszkańców Bytomia oraz córka muzyka Natalia Kostrzewska. Wcześniej uchwałę w sprawie uczczenia Kostrzewskiego podjęła Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz poparł inicjatywę nadania imienia Romana Kostrzewskiego skwerowi przy ulicy Parkowej w pobliżu krytej pływalni.
Piekło i metal. Historia zespołu Kat
Autor w swojej książce opisał 40 lat działalności zespołu kontrowersyjnego, ale jednocześnie uwielbianego przez miłośników mocnych uderzeń. Autor zabiera czytelników w podróż przez cztery dekady pełne sukcesów i trudności, jakie towarzyszyły zespołowi. Książka ta opowiada historię sukcesu i oddania fanów, ale także niespełnionych ambicji oraz momentów porażki. Przeniesie nas w czasy, gdy zespół przeciwstawiał się szarej rzeczywistości PRL poprzez swoją muzykę i kontrowersyjne działania.
Tak dokładna i prawdziwa biografia powstała dzięki temu, że autor dotarł do większości członków grupy, ale też ich rodzin, menadżerów, przyjaciół i wrogów. Choć Kat mógł zyskać sławę na świecie, to jednak zdarzyło się kilka sytuacji, które to uniemożliwiły. Wzloty i upadki, kontrowersje, zatargi i niebanalne charaktery członków zespołu sprawiły, że książkę czyta się z zapartym tchem.
Źródło i zdjęcie: UM Bytom