„Psychoessa” – ocalić zdrowie psychiczne młodych
Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga w dniu 2024-05-24
Projekt "Psychoessa" – ocalić zdrowie psychiczne młodych – to wojewódzki, bezpłatny program skierowany do szkół i innych instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi i młodzieżą.
28 i 29 maja w Katowicach zorganizowana zostanie konferencja dla nauczycieli oraz wychowawców na temat zdrowia psychicznego i prewencji depresji. Zaplanowano także bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Realizacja tak ważnego projektu jest możliwa dzięki głosowaniu mieszkańców naszego regionu podczas V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Radio Piekary jest patronem medialnym projektu.
Alarmujące statystyki dotyczące zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży
Rośnie ilość dotkniętych nimi młodych osób, spada ich wiek. W rządowym badaniu EZOP II różnego rodzaju zaburzenia psychiczne stwierdzono u ponad 420 tysięcy dzieci do 6. roku życia. Natomiast ilość problemów wśród dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat to już ponad pół
miliona, z czego ponad 200 tys. to dzieci w wieku 7-11 lat i ponad 350 tys. młodzieży w wieku 12-17 lat. Konieczne jest więc podjęcie intensywnych działań by wspomóc zdrowie psychiczne młodych takich jak projekt Psychoessa.
Jak wynika z Raportu Komendy Głównej Policji w 2022 roku na swoje życie targnęły się 2 093 osoby do 18. roku życia, natomiast w 2023 – już 2 139. Z tej grupy 85 osób miało od 7 do 12 lat, a 2 054 zdarzenia dotyczą osób w wieku od 13 do 18 lat. Nastolatki 13-18 lat to grupa najbardziej zagrożona. W 2023 roku w wyniku samobójstwa zmarło 7 osób w wieku od 7 do 12 lat, 138 osób w wieku 13 do 18 lat.
KONFERENCJA
• data: 28 maja 2024 r.
• miejsce: Śląska Izba Lekarska (ul. Grażyńskiego 49a, Katowice)
• czas: od godz. 10.00 do godz.16.00.
Program przeznaczony jest dla wychowawców, nauczycieli, terapeutów i opiekunów, w tym również innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi i młodzieżą. Skierowany jest przede wszystkim dla podregionów województwa śląskiego, obejmującego powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy.
Podczas wydarzenia psychiatrzy dziecięcy, terapeuci, suicydolodzy podzielą się swoją wiedzą na temat wspierania zdrowia psychicznego młodych osób. Konferencja zostanie również nagrana, a materiały z niej zostaną udostępnione zgłoszonym uczestnikom bez ograniczeń czasowych.
Konferencja ma na celu:
• Prezentację najnowszego stanu badań na temat prewencji i wspomagania leczenia depresji oraz lęku i innych zaburzeń emocjonalnych, które mogą być związane z myślami samobójczymi.
• Uwrażliwienie na temat zdrowia psychicznego.
• Odstygmatyzowanie tematu depresji, lęku i innych zaburzeń emocjonalnych.
• Edukację w obszarze zdrowia psychicznego.
• Zidentyfikowanie metod wspomagających prewencję chorób psychicznych.
• Stworzenie możliwości wymiany doświadczeń.
• Prezentację i edukację w zakresie prostych technik redukcji stresu i wspierania prewencji depresji i innych zaburzeń emocjonalnych.
WARSZTATY
• Od maja do 30 listopada 2024 – Warsztaty na temat rozpoznawania objawów depresji, lęku i innych zaburzeń emocjonalnych, które mogą być związane z myślami samobójczymi, przekazujące praktyczną wiedzę na temat sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak nazywanie i komunikowanie emocji, techniki relaksacyjne, odpowiednie ćwiczenia oddechowe.
WARSZTATY DLA UCZNIÓW
• Od maja do 30 listopada 2024 – Bezpłatne warsztaty dla uczniów na temat rozwiązywania problemów emocjonalnych młodych ludzi oraz prewencji depresji i samobójstwom.
ZAPISY: fundacja@lifebalance.org.pl