Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Sesja Rady Miasta Piekary Śląskie. Tematy? Absolutorium, rondo i S11

Autor: w dniu 2023-06-29

Zorganizowana dziś sesja Rady Miasta Piekary Śląskie była czasem podsumowań. Udzielono absolutorium oraz wotum zaufania prezydent Sławie Umińskiej-Duraj, ale poruszono też inne, ważne zagadnienia. 

Prezydent Piekar Śląskich, Sława Umińska-Duraj z absolutorium za ubiegły rok. Decyzję w tej sprawie podjęli dzisiaj radni podczas obrad Rady Miasta:

-Zawsze jest to bicie serca. Może nie tyle niepewność, ile świadomość wagi udzielonego absolutorium, bo to ocena i dorobek całoroczny nie tylko mnie jako osoby zarządzającej miastem, ale także moich zastępców, wszystkich urzędników, w tym kadry kierowniczej, ale każdy z pracowników dokłada swoją cegiełkę do wykonania budżetu, a że czasy trudne dla samorządu, tym większa dla mnie radość i większa wdzięczność dla moich ludzi – mówi prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Dodaje, że miniony rok nie należał do najłatwiejszych dla samorządów, bo nie zniknęły jeszcze problemy z pandemią, a dodatkowo piekarski samorząd, podobnie jak inne, musiał zmierzyć się z trudnościami, które sprowadziła na polskie miasta wojna, która wybuchła za naszą wschodnią granicą.

-Więcej zadań, więcej determinacji, więcej obowiązków, więcej problemów, ale po to ludzie wybierają swoich włodarzy, żeby potrafili się z tym zmierzyć, a nie żeby narzekali, więc deklaruję ciągłą gotowość. Sił nie brakuje, zapał nie ustaje – dodaje Umińska-Duraj.

Podejmowanie działań na rzecz miasta możliwe jest wówczas, gdy podejmuje się zgodną, dobrą współpracę.

– Dobra współpraca jest dla miasta kluczowa. Bardzo ściśle współpracujemy, musi być ta współpraca między organami, bo doszłoby do blokady. Bardzo się cieszę, że większość rady poparła zarówno wniosek o absolutorium i wotum zaufania i obie te uchwały przeszły większością głosów – mówi nam przewodniczący piekarskiej Rady Miasta, Tomasz Wesołowski:

Uchwała o przyznaniu absolutorium została podjęta niemal jednogłośnie przy tylko jednym głosie wstrzymującym się. Wotum zaufania i absolutorium nie były jedynymi zagadnieniami poruszonymi podczas dzisiejszych obrad.

Rondo im. Gabrieli Kossakowskiej

Dyskutowano również o rondzie w rejonie ulicy Gimnazjalnej w Piekarach Śląskich, które będzie nosiło imię Gabrieli Kossakowskiej – wieloletniej radnej, ale przede wszystkim społeczniczki, która przez 25 lat organizowała bale charytatywne. Dzięki zebranym pieniądzom organizowano wyjazdy wakacyjne dla dzieci z najuboższych rodzin. Decyzję w tej sprawie podjęła dzisiaj Rada Miasta w Piekarach Śląskich:

-Bardzo miły gest. Bardzo się cieszymy, bo to jest rondo, gdzie jako dziecko chodziło się od rana do wieczora. Wszyscy wokół ronda, gdzie mieszkają, znają mamę – mówi obecny na dzisiejszej sesji Rady Miasta syn Gabrieli Kossakowskiej, Maciej.

Dzisiaj także spotkanie autorskie połączone z premierą książki Haliny Obrębskiej-Hibner pod tytułem "Ślązaczka na medal" poświęconej życiu i działalności właśnie śp. Gabrieli Kossakowskiej.

Co z przebiegiem drogi ekspresowej S11?

Ostatnim spośród kluczowych zagadnień był przebieg trasy ekspresowej S11. Rada Miasta Piekary Śląskie zareagowała na decyzję o wyborze jednego z jej wariantów. Zdaniem władz miasta, propozycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad może mieć fatalne skutki i sparaliżować ruch zarówno w Piekarach Śląskich, jak i sąsiednich miejscowościach. Radni przyjęli dzisiaj uchwałę, w której wyrażają obawę co do planowanego przebiegu inwestycji. Władze podkreślają, że warto zareagować już na tym etapie.

–To jest temat, który łączy wszystkie miasta, tak jak S11 będzie łączyć mieszkańców całego regionu, dlatego zależy nam wszystkim, żeby ta droga była jak najlepsza i jak najlepiej komunikowała i rozwiązywała problemy. Stąd wszystkie miasta w sposób niezwykle formalny, poprzez rady miasta i stanowiska prezydentów, protestują. Na etapie projektowania i przygotowywania koncepcji zgłaszaliśmy uwagi merytoryczne, które zostały zignorowane. Mamy nadzieję, że ten głos, bardzo formalny, będzie wzięty pod uwagę  – mówi nam zastępca prezydenta Piekar Śląskich Krzysztof Turzański

Podobną uchwałę przyjęła w tym tygodniu Rada Miejska w Bytomiu.