Śląscy poeci na start. Mogą zgłaszać prace do konkursu Wrazidloka

Autor: w dniu 2025-02-05

To już kolejny konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Wrazidlok. Tym razem poeci wzywani są do piór.C o powinni wiedzieć ci, którzy chcą spróbować swoich sił? Znane są szczegóły.

Stowarzyszenie WRAZIDLOK ogłasza konkurs poetycki "O Śląsku, po śląsku". Jego celem jest – informują organizatorzy – promowanie śląskiej kultury i języka śląskiego. W grudniu 2024r. kolęda "Dziwejcie się ludzie" zespołu Chwila Nieuwagi wygrała konkurs na śląską kolędę. Utwór ten podbił serca słuchaczy, a jego prawykonanie w trakcie koncertu bożonarodzeniowego odbyło się przy nadkomplecie publiczności. Kolędę wyłonił konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie WRAZIDLOK. Zgodnie ze złożoną obietnicą Stowarzyszenie daną w trakcie koncertu Stowarzyszenie organizuje konkurs poetycki. Termin nadsyłania prac to 30.04.2025, zaś publiczne ogłoszenie wyników odbędzie się 21.06.2025r. Dla najlepszych autorów Stowarzyszenie WRAZIDLOK ufundowało nagrody pieniężne. Nagroda I – 1000zł, nagroda II 500zł, nagroda III 200zł.

Konkurs poetycki "O Śląsku, po śląsku". Kto zasiada w jury?

Kto będzie zajmował się oceną prac? Organizatorzy zapewniają, że dołożyli wszelkich starań, aby skutecznie budować "gmach śląskiej duszy", dlatego w jury znajdą się ci, którzy dobrze znają się na materii językowej. Poniżej pełna lista:
• prof. Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny, komparatysta, eseista, tłumacz i pisarz, profesor uczelni w Katedrze Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
• Izolda Czmok, dziennikarka i popularyzatorka kultury śląskiej, znana z prowadzenia nagradzanego programu "Dej pozór. Szoł Tok Izoldy Czmok".
• Sabina Frankowska-Zięcina, nauczycielka, poetka, nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich.
• Łukasz Zimnoch, doktor nauk politycznych, prezes Stowarzyszenia Wrazidlok.
Konkursowe wiersze mogą być pisane i po śląsku, i po polsku. Szczegółowe wymogi znajdują się w regulaminie.
– Kultura Śląska czy w ogóle śląskość jako pewna kategoria istnienia potrzebują żywego, kreowanego wciąż i wciąż słowa w literaturze i nowej wyobraźni. Zdecydowałem się na pracę we Wrazidlockim Jury Konkursu Literackiego, aby potwierdzać i afirmować śląską sztukę pisania o przestrzeni, relacjach. Żeby "snokowjać" ze środka naszego świata. I żeby było coraz więcej poetek, poetów, autorek, autorów śmiało tworzących po śląsku. Albo piszących po polsku, ale o Śląsku. W ten sposób geniusz śląski na różne sposoby przemówi, zaśpiewa, zagrzmi. Trzeba opowiedzieć śląskie piękno, trzeba na nowo ułożyć zdania ze śląskiego absurdu i z śląskiej historii – wyjaśnia dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek.
Pomysłodawczyni wydarzenia zachęca do udziału i robi to – a jakże – w sposób poetycki…
– Pierworodnym potomkiem poezji jest człowieczeństwo – to w słowie zapisujemy emocje, historię i tożsamość. Śląsk, z jego bogatą tradycją, unikalnym językiem i niepowtarzalnym duchem, jest wspaniałym tematem dla poetów. Jako członkini Stowarzyszenia Wrazidlok zapraszam twórców do dania głosu temu niezwykłemu regionowi – zarówno w języku polskim, jak i po śląsku. To okazja, by poprzez wiersze uchwycić piękno, codzienność i duszę Śląska. Zachęcam do udziału wszystkich miłośników poezji i Śląska – zachęca pomysłodawczyni konkursu Sabina Frankowska – Zięcina.
Regulamin Konkursu Poetyckiego "O Śląsku, po śląsku"
1. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wrazidlok.
2. Cele konkursu:
a) Promowanie twórczości literackiej inspirowanej Śląskiem – jego kulturą, historią, tradycją i przyrodą.
b) Zachęcanie do tworzenia literatury w języku śląskim.
c) Rozwijanie wrażliwości artystycznej i pogłębianie wiedzy o regionie.
d) Wspieranie działań na rzecz ochrony i promocji śląskości.
3. Zasady uczestnictwa:
a) Konkurs skierowany jest do osób pełnoletnich.
b) Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa wiersze, w każdej kategorii:
– wiersze w języku śląskim
– wiersze w języku polskim, tematycznie związane ze Śląskiem.
c) Wszystkie prace muszą być oryginalne, nienagradzane i wcześniej niepublikowane.
4. Forma i sposób zgłoszenia:
a) Każda praca konkursowa musi być oznaczona godłem (pseudonimem), które nie może zawierać imienia ani nazwiska autora.
b) Zgłoszenie należy przesłać w jednym pliku:
c) Plik zawiera wiersze konkursowe należy opisać według wzoru:
[GODŁO]-wiersze (np. "Orzeł-wiersze").
d) Pliki należy przesłać w formacie .doc, .docx lub .pdf na adres e-mail: drzemlik75@gmail.com .
e) Termin nadsyłania prac: do 30 kwietnia 2025 r.
5. Ocena utworów:
a) Nadesłane prace zostaną ocenione przez komisję konkursową w składzie:
* prof. Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny, komparatysta, eseista, tłumacz i pisarz, profesor uczelni w Katedrze Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
* Izolda Czmok, dziennikarka i popularyzatorka kultury śląskiej, znana z prowadzenia nagradzanego programu "Dej pozór. Szoł Tok Izoldy Czmok".
* Sabina Frankowska-Zięcina, nauczycielka, poetka, nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich.
* Łukasz Zimnoch, doktor nauk politycznych, dziennikarz i prezes Stowarzyszenia Wrazidlok, działający na rzecz promocji kultury śląskiej.
b) Kryteria oceny:
• Zgodność z tematyką.
• Walory literackie i językowe.
• Oryginalność i pomysłowość w ujęciu tematu.
• Estetyka i emocjonalny wydźwięk utworu.
6. Nagrody
a) Nagrody pieniężne zostaną przyznane za I, II i III miejsce. Nagroda I – 1000zł, nagroda II 500zł, nagroda III 200zł.
b) Odbiór nagród: Wręczenie nagród odbędzie się wyłącznie podczas uroczystej gali w Pałacu Kawalera w Świerklańcu w dniu 21 czerwca 2025 r. W przypadku nieobecności laureata nagroda pieniężna przepada, jednak dyplom lub wyróżnienie może zostać przekazane w późniejszym terminie.
c) Jury zastrzega sobie prawo do przyznania dodatkowych wyróżnień lub nieprzyznania nagród jeśli nadesłane prace nie spełnią oczekiwań.
7. Rozstrzygnięcie konkursu
a) Laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie lub mailowo do 10 czerwca 2025 r..
b) Wyniki zostaną również opublikowane na stronie Stowarzyszenia Wrazidlok www.wrazidlok.org oraz profilu facebookowym Stowarzyszenie WRAZIDLOK.
8. Postanowienia końcowe
1. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu.
2. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych prac.
3. Wszelkie sprawy nieuregulowane tym regulaminem rozstrzyga komisja konkursowa. Rozstrzygnięcie komisji konkursowej jest ostatecznie i nie przysługuje od niego odwołanie.
4. Dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się z organizatorem pod adresem e-mail: drzemlik75@gmail.com.