Śląskie miasta grały na rzecz WOŚP. Podsumowują działania

Autor: w dniu 2024-01-29

Celem tegorocznej zbiórki 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki i rehabilitacji płuc pacjentów po pandemii – dzieci i dorosłych. Jakie działania podjęto na terenie naszego regionu?

W Piekarach Śląskich od rana można było, jak w innych miejscowościach w Polsce, wolontariuszy zbierających datki do puszek. O godz. 10:00 w parku w Kamieniu wystartował II Piekarski Bieg oraz Marsz Nordic Walking "Lecymy dla WOŚP", w którym uczestniczyło ponad 250 zawodników, wśród których znalazła się Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, ale na starcie pojawili się też reprezentanci Stowarzyszenia "Lecymy Durś" oraz piekarskich szkół: Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2, Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Gustawa Morcinka, Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Demarczyka i Zespołu Szkół Specjalnych.

W biegu charytatywnym wzięli również udział członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi HDK KWK "Julian" oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich. Zawodnicy mogli pokonać dowolną ilość okrążeń "obwodnicy" Parku w Kamieniu, a warunkiem uczestnictwa było wpłacenie kwoty minimum 25 złotych. Po przekroczeniu mety każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, zaś w Ośrodku Kultury "Andaluzja" mógł się posilić pyszną zupą meksykańską oraz pączkami ufundowanymi przez sponsorów akcji. Jedni działali aktywnie, inni wspomagali wolontariuszy. Poseł na Sejm RP Łukasz Ściebiorowski wraz z Tomaszem Wesołowskim – Przewodniczącym Rady Miasta oraz radnymi Obywatelskiego Klubu Radnych: Klaudią Franiel i Danielem Pliszką przygotowali akcję "Herbatka dla Wolontariuszy"– rozlewali i częstowali gorącym napojem piekarskich oraz chorzowskich wolontariuszy WOŚP.

W siedzibie Sztabu znajdującym się w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich, mieszkańcy mogli zobaczyć występy młodych artystów oraz taneczne przedszkolaków, uczniów i zespołów. Można było przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomie pod okiem ratowników piekarskiego WOPR, piekarskich strażaków, przy wsparciu uczniów klasy Służby Pożarniczej ILO w AZS.

Fot. WOPR Piekary Śląskie

Można było obejrzeć, jakim wyposażeniem dysponuje piekarska policja, straż miejska i straż pożarna (m.in. broń służbowa oraz samochody i ich wyposażenie na placu szkolnym). Swój sprzęt wojskowy wystawił również 34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, pomagali uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego ILO w AZS oraz grupa Combat Alert. Dla najmłodszych przygotowano stanowiska z malowaniem twarzy i pleceniem kolorowych warkoczyków przy wsparciu uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych. Zabiegi kosmetyczne przygotowali uczestnicy Szkoły Policealnej ILO w AZS. Pomiędzy występami odbywały się licytacje orkiestrowych gadżetów. Do tego działała kawiarenka dla gości i stołówka dla wolontariuszy WOŚP przygotowana przez uczniów AZS-u wraz z rodzicami. Ile zgromadzono pieniędzy na rzecz WOŚP?

 

Do pieniędzy zgromadzonych w czasie zbiórki ulicznej sztab doliczy również środki osiągnięte z aukcji internetowych, w tym – cieszących się sporą popularnością – personalizowanej ławeczki miejskiej w Parku w Kamieniu oraz wyjątkowego egzemplarza Konstytucji RP z autografami posłów. Aukcje jeszcze trwają i zakończą się 9 lutego br., więc zachęcamy do licytowania! Znaczne wsparcie i powiększenie wyniku piekarskiego Sztabu WOŚP zapewniają datki wpłacone do tzw. "wirtualnej" skarbonki. Trzymamy kciuki za pobicie ubiegłorocznego rekordu zbiórki!

Jaki wynik osiągnięto w Bytomiu? O szczegółach poinformował prezydent Bytomia Mariusz Wołosz:

Jak z kolei przebiegała zbiórka w Katowicach?

Co działo się w Zabrzu? Wśród przedmiotów wystawionych na aukcję znalazła się koszulka olimpijska oraz zdjęcie z autografem Beaty Pacut-Kłoczko, reprezentantki Polski w judo, na Igrzyskach w Tokio w 2021 r. Przedmioty te wystawiła na aukcję dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Agnieszka Rupniewska, przewodnicząca klubu Radny Koalicja Obywatelska-Nowe Zabrze w Radzie Miasta Zabrze. Pieniądze ze sprzedaży sportowych gadżetów trafią do zabrzańskiego sztabu, działającego pod nazwą: #3883 im. Heidiego. Licytacja koszulki oraz fotografii Beaty Pacut-Kłoczko wciąż trwa. Na 5-kilometrowej trasie 18. Bieg "Policz się z cukrzycą", w Parku Miejskim w Zabrzu.

-Wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy tak jak tysiące zabrzan. W tym roku, poza wrzuceniem pieniędzy do puszki i udziałem w 18. Biegu Policz się z Cukrzycą, uruchomiłam internetową aukcję. Można na niej kupić fantastyczne przedmioty: olimpijską koszulkę i zdjęcie z autografem Beaty Pacut-Kłoczko, reprezentantki Polski w judo na Igrzyskach w Tokio, w 2021 r. Gadżety wybrałam nieprzypadkowo. Zabrzanie uwielbiają sport i są fantastycznymi kibicami. Orkiestrę pod dyrekcją Jurka Owsiaka wspieram co roku. Nie tylko dlatego, że to ogólnopolska zbiórka, z której pieniądze przeznaczone są na nowoczesny sprzęt dla szpitali, nie tylko dlatego, że korzystają z niego pacjenci w Zabrzu, ale również dlatego, że to rzadka okazja, byśmy poczuli się dobrze sami ze sobą. To jedyny dzień w roku, gdy jesteśmy razem, bez względu na poglądy polityczne i wyznawane wartości. Ten walor powinniśmy dopisać milionów na koncie WOŚP, bo jest bezcenny – mówi Agnieszka Rupniewska, przewodnicząca Klubu Radny Koalicja Obywatelska-Nowe Zabrze w Radzie Miasta.