Śmiertelny wypadek na torach w Ustroniu. Nie żyje 36-latek
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-08-21
Cieszyńscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło wczoraj na szlaku kolejowym w Ustroniu. W wyniku potrącenia przez pociąg zginął 36-letni mężczyzna.
Do zdarzenia doszło 20 sierpnia około godziny 7.30 na szlaku kolejowym między Ustroniem a Wisłą. Na torowisko wszedł, wprost przed nadjeżdżający pociąg, 36-letni mężczyzna. Zginął na miejscu. Maszynista nie był w stanie wyhamować składu pociągu.
Śmiertelny wypadek na torach w Ustroniu
Mundurowi działali w tym miejscu pod nadzorem prokuratora, który zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok. Prowadzący pociąg maszynista był trzeźwy. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz policjanci. Pociągiem podróżowało kilkanaście osób, które nie odniosły obrażeń w tym zdarzeniu i zostały przetransportowane komunikacją zastępczą.
Tragiczna śmierć 15-latki z Orzesza. Prokuratura wszczyna śledztwo
Policja przypomina zasady, którymi należy się kierować, znajdując się w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego:
- Zachowaj szczególną ostrożność. Przejazdy kolejowo-drogowe zarówno dla pieszych, jak i kierowców stanowią miejsca o podwyższonym ryzyku. Pamiętaj, aby przechodząc przez nie zawsze być uważnym i skupionym na otoczeniu.
- Rozejrzyj się dokładnie. Nie zważając – czy przechodzisz przez przejazd kolejowo-drogowy z rogatkami, czy bez nich, zawsze pamiętaj, aby rozejrzeć się dookoła. Warto upewnić się, że z bliska lub z daleka nie nadjeżdża żaden pociąg.
- Nie przechodź przez "dzikie przejścia". Nigdy nie przechodź przez tory w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Każde takie nierozsądne zachowanie może doprowadzić do tragedii. Nieoznakowane przejścia należy niezwłocznie zgłosić Możesz to zrobić korzystając z formularza pod tym linkiem https://bezpieczny-przejazd.pl/formularz-zgloszenia/.
- Nie korzystaj z telefonu podczas przechodzenia przez przejazdy. Przejście bądź przejazd kolejowo-drogowy to miejsce, gdzie wszystkie zmysły powinny być wyostrzone, a uwaga skupiona na tym, czy nie nadjeżdża pociąg.
- Nie zatrzymuj się na torach. W miarę możliwości należy jak najszybciej opuścić przejazd kolejowo-drogowy. Staramy się przechodzić żwawo, nie zatrzymując się. Przejazdy nie są miejscami na robienie przystanku na drodze.
- Kiedy miga czerwone światło – nie wchodź za sygnalizator. Czerwone światło to sygnał ostrzegawczy – oznacza nadjeżdżający pociąg. W takiej sytuacji należy spokojnie poczekać, aż pojazd przejedzie i nie zbliżać się do torów do momentu całkowitego zgaśnięcia świateł.
- Nie próbuj ominąć opuszczonych rogatek. W przypadku przejazdu, na którym są rogatki, należy pamiętać, że znajdują się one tam, aby uniemożliwić wkroczenie przechodniów i wjazd samochodów. Zabronione jest przechodzenie pod nimi czy ich omijanie, nawet kiedy nic jeszcze nie nadjeżdża. Pamiętajmy, że rozpędzony pociąg może pojawić się w ciągu kilku sekund.
- Zachowaj cierpliwość. Pamiętaj, że przejazd kolejowo-drogowy to nie miejsce na pośpiech. Zawsze lepiej chwilę dłużej poczekać, aż pociąg przejedzie, niż doprowadzić do tragedii.
- Zostań Ambasadorką/Ambasadorem Bezpieczeństwa i dziel się wiedzą z innymi! Każdy z nas może zainspirować swoich znajomych i rodzinę będąc przykładem. Warto podzielić się tymi wskazówkami z bliskimi, aby zawsze pamiętać o odpowiednim zachowaniu przy przejazdach kolejowo-drogowych. Jeżeli chcielibyście przetestować swoją wiedzę, to zapraszamy do quizu na stronie: https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/zostanambasadorem/
Przeżywasz kryzys? Poproś o pomoc
Osoby borykające się z trudnościami mają możliwość skorzystania z pomocy Punktu Interwencji Kryzysowej. W zakres pomocy wchodzi, podkreślają policjanci, udzielanie specjalistycznego poradnictwa w tym psychologicznego i prawnego osobom oraz rodzinom w kryzysie takich jak nagła utrata bliskich osób, samobójstwo, doświadczenie przemocy w formie napadu, gwałtu, doświadczanie przemocy domowej, wypadków komunikacyjnych, katastrof, pożarów, utraty osobistej, kryzysów rozwoju osobistego. Punkt Interwencji Kryzysowej oferuje pomoc w formie kontaktu telefonicznego, bezpośredniego kontaktu w punkcie interwencji oraz interwencje wyjazdowe.
Adres i dane kontakotwe
Cieszyn, ul. Bielska 92
Godziny otwarcia:
wtorek 7.00-12.00
środa 7.00-13.00
piątek 11.00-20.00
Telefon czynny całą dobę 33 500 06 07