SRK przekazała tereny gminie Goczałkowice Zdrój

Autor: w dniu 2024-09-13

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w formie darowizny tereny o powierzchni półtora hektara na rzecz gminy Goczałkowice Zdrój. Dzięki temu będzie można rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę.

Bezpłatne przekazanie dotyczy ośmiu działek. To łącznie 1,5 ha o wartości przeszło 230 tysięcy złotych. Znajduje się tam również przepompownia ścieków, obsługująca teren zamieszkały przez 1200 osób, gdzie zlokalizowanych jest 340 punktów odbioru ścieków. Dzięki darowiźnie gmina Goczałkowice-Zdrój będzie mogła dążyć do budowy instalacji fotowoltaicznej, która miałaby zasilać przepompownię.

Cieszę się, że możemy sfinalizować nasze wieloletnie starania o uregulowanie statusu tych nieruchomości. To pozwoli nam m.in. na aplikowanie o środki zewnętrzne i modernizację przepompowni "Dębowa", na terenie Kolonii Brzozowej – mówi Gabriela Placha, wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój.

Jak obiecaliśmy, tak robimy i realizujemy przyjęte cele. Sukcesywnie przekazujemy gminom pozostający w gestii SRK pogórniczy majątek. Po prostu oddajemy go lokalnym społecznościom. Jako donator terenów, obiektów i infrastruktury pogórniczej jesteśmy zdeterminowani, by konsekwentnie wspierać lokalne samorządy – zapewnia Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Darowizna Spółki Restrukturyzacji Kopalń dla Goczałkowic-Zdroju, to ważny ruch w kierunku rozwoju gminy słynącej z uzdrowiska, które każdego roku odwiedza nawet 10 tysięcy kuracjuszy z całego kraju. W Goczałkowicach leczone są choroby narządu ruchu, naczyń obwodowych, laryngologiczne. Prowadzona jest też rehabilitacja osób z cukrzycą i oferowane są zabiegi krioterapeutyczne.

Uzdrowiskowa historia Goczałkowic-Zdroju sięga XIX wieku, kiedy to w poszukiwaniu pokładów soli natrafiono na bogate złoża solanki jodowo-bromowej. Odkrycie to zaowocowało wybudowaniem pierwszych obiektów, jak m.in. Starego Domu Zdrojowego, małych łazienek i pijalni wód leczniczych. Goczałkowice-Zdrój, to jedno z dwóch uzdrowisk w województwie śląskim. Status taki posiada również Ustroń.

Foto i źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń