Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Strefa rekreacyjna przy Kwietniewskiego 11 otwarta!

Autor: w dniu 2023-11-03

Wyjątkowa, wolnostojąca, odrestaurowana ściana frontowa budynku przy ulicy Kwietniewskiego w Bytomiu wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców miasta. Potem dobudowano do niej stelaż, a dziś… otwarto tam strefę rekreacyjną.

Elewacja frontowa wyburzonej kamienicy z 1903 roku wzbudziła zachwyt obserwatorów. Po tym, jak została wsparta na stalowej konstrukcji, a następnie odrestaurowana pod nadzorem konserwatorskim, zamontowano tam elementy stalowej konstrukcji.

Prace przy ulicy Kwietniewskiego 11-15 prowadzone są w ramach unijnego projektu "Zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne" realizowanego przez firmę KBP BWI Polska Sp. z o.o. Sp. Komandytowa.

Przeszklenia, szczególnie po zmroku, gdy są podświetlone na kolorowo, robią duże wrażenie, co widać na fotografiach publikowanych w sieci. Można to zobaczyć na ujęciach wykonanych przez Gryfny Fliger:

Już kilka miesięcy temu bytomski magistrat informował, że 1800 mkw. pustych przestrzeni po wyburzonych kamienicach zmienił się nie do poznania, zyskując rekreacyjny charakter. Siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla różnych grup wiekowych, stanowiska szachowe i elementy małej architektury – to wszystko, co jest do dyspozycji użytkowników. O oficjalnym otwarciu tego miejsca poinformował dziś prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, informując, który przekazał:  "strefa rekreacyjna przy ulicy Kwietniewskiego 11 już otwarta! To kolejny zakątek Śródmieścia, który zyskał nowe oblicze dzięki zaangażowaniu bytomskich przedsiębiorców i unijnemu dofinansowaniu":

– To inwestycja, której realizacji przyglądaliśmy się z ciekawością od samego początku. Mając w pamięci jak jeszcze niedawno wyglądało to miejsce, jesteśmy pod wrażeniem końcowego efektu – mówił podczas dzisiejszego briefingu prasowego prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

O dobrej współpracy podczas realizacji inwestycji mówił też bytomski przedsiębiorca Wiesław Wiśniewski.

– Bytom to jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Dzięki udanej współpracy z miastem i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, udało się sprawnie zrealizować inwestycję. Bytom zasługuje na takie projekty – mówi inwestor Wiesław Wiśniewski.

Trwają prace przy Kwietniewskiego w Bytomiu

Miejsce spotkań i zielone zaplecze Starej Poczty

W związku z tym, że w sąsiedztwie przebiega droga krajowa DK 94, pierzeja ul. Kwietniewskiego została zamknięta szklanym ogrodzeniem spełniającym funkcje ekranu akustycznego.

– Kupiliśmy ten teren z zamiarem wydobycia z tego zakątka Bytomia czegoś pozytywnego. Od początku też przyświecał nam cel, by zrobić coś niestandardowego, stworzyć kontrast dla "kwartału". Ponieważ teren ten sąsiaduje z należącym do naszej firmy budynkiem Starej Poczty przy ul. Piekarskiej, jest dla niego idealnym zapleczem, ale przede wszystkim jest to miejsce dostępne dla wszystkich. Mam nadzieję, że ta przestrzeń będzie dobrze służyć mieszkańcom, artystom – tłumaczy Krzysztof Grzelczak.

W projekcie, który został opracowany przez studio architektoniczne Nova Projekt Tomasza Korka, znalazło się miejsce na siłownię na wolnym powietrzu, plac zabaw dla różnych grup wiekowych i elementy małej architektury. Ciekawa jest także sama stalowa konstrukcja zamykająca ul. Kwietniewskiego. Ponieważ wyposażona jest w platformy, można po niej spacerować i siedzieć. Ponadto obiekt jest oświetlony i wyposażony w monitoring. Z pewnością teren ten będzie się prezentował atrakcyjniej, kiedy pojawi się więcej zieleni, ale to wymaga już czasu i dobrej pogody.

GPR a prywatne inwestycje

Projekt zakładający zagospodarowanie terenu przy ul. Kwietniewskiego 11 został w 2019 roku wpisany, jak informuje bytomski magistrat, do zaktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+.

– Zaktualizowanie GPR-u dało możliwość ubiegania się o unijne pieniądze także podmiotom niezależnym od miasta, w tym wspólnotom i przedsiębiorcom, z czego skorzystała firma KBP BWI Polska, zgłaszając ciekawe przedsięwzięcie, które kładło nacisk na to, na czym zależało nam najbardziej – na ożywieniu i odnowie Śródmieścia. Cieszę się, że udało się sfinalizować ten projekt – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Firma ma w planach zamknięcie i zagospodarowanie dalszej części ulicy Kwietniewskiego.