Sztuczna inteligencja a przyszłość pracy
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-07-06
Technologia rozwija się w niesamowitym tempie. Dziś możemy garściami czerpać korzyści z jej rozwoju — możemy robić zakupy przez internet, płacić bezgotówkowo, czy nawet grać w tysiące gier hazardowych online w kasynach internetowych, wykorzystując przy tym rozmaite bonusy i promocje, takie jak w Vulkan Vegas free spins code, gdzie odebrać można darmowe spiny na sloty. Największym osiągnięciem technologicznym ostatnich czasów niewątpliwie jest jednak sztuczna inteligencja (AI), która potrafi dziś za nas wykonać wiele różnych zadań i w ostatnim czasie nabiera coraz większego rozpędu.
Nie da się ukryć, że AI rozwija się bardzo szybko i przy tym rewolucjonizuje nasze życie — szczególnie to zawodowe. Sztuczna inteligencja jest bowiem dziś z powodzeniem wykorzystywana w rozmaitych branżach takich jak finanse, służba zdrowia czy produkcja, gdzie pozwala automatyzować wiele rutynowych zadań. Już teraz widać niesamowity wpływ AI na to, w jaki sposób wygląda obecnie praca, a to niewątpliwie dopiero początek, bo sztuczna inteligencja podlega nieustannemu rozwojowi i innowacji — a to wszystko w zatrważającym tempie. Wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość będzie zatem bardzo wyraźny i to w wielu aspektach.
Automatyzacja
Kluczową kwestią, na którą wpływa AI w aspekcie pracy, jest automatyzacja wszelkiego rodzaju zadań, które do tej pory były wykonywane przez człowieka. Już teraz sztuczna inteligencja z powodzeniem działa w tym zakresie w wielu różnych branżach i w pewien sposób "wygryzła" mnóstwo pracowników z ich stanowisk, w pełni automatyzując czynności, które wykonywali. Niemniej jednak, automatyzacja zadań będzie w przyszłości coraz bardziej widoczna — i to nie tylko w aspekcie produkcji, ale także w wielu innych branżach. Współczesne narzędzie AI pozwalają bowiem automatyzować przeróżne zadanie, takie jak choćby zadania administracyjne w zakresie wprowadzania danych czy prowadzenia rejestrów.
To wszystko sprawia, że w przyszłości doświadczymy drastycznego zwiększania wydajności i produktywności, bo sztuczna inteligencja będzie wykonywała zadania o wiele sprawniej niż człowiek. Przede wszystkim ze względu na to, że AI w żaden sposób się nie męczy i żadne zadanie nie jest dla niej nudne czy nużące — wykona wszystko to, co zaprogramowano. To zaś niesie duże ryzyko dla rynku pracy, bo w ten sposób w wielu zawodach człowiek może przegrać rywalizację z AI i zawody te mogą zwyczajnie bezpowrotnie zniknąć. Już teraz głośno mówi się o tym, że sztuczna inteligencja całkowicie zastąpi człowieka w aspekcie pracy, a najbardziej zagrożone branże to:
- handel,
- usługi,
- produkcja,
- finanse,
- rolnictwo,
- budownictwo.
Robotyzacja
Zastępowanie ludzkiej pracy za pomocą maszyn, które są przez ludzi obsługiwane, nie jest czymś rewolucyjnym i nowym, bo szczególnie w branży produkcyjnej mamy z tym do czynienia od dłuższego czasu. Dynamiczny rozwój AI sprawia jednak, że robotyzacja pracy będzie w przyszłości coraz bardziej powszechna i przede wszystkim coraz bardziej zaawansowana.
Do tej pory roboty w przemyśle wykonywały głównie rutynowe i powtarzalne czynności, które są dla człowieka zwyczajnie niebezpieczne lub zbyt uciążliwe. Rozwój sztucznej inteligencji spowoduje, że w niedalekiej przyszłości roboty będą odpowiadały za coraz więcej rozbudowanych zadań i będą pracowały jeszcze wydajniej. Ponadto, aspekt ludzki będzie odgrywał tutaj mniejszą rolę, bo roboty będą coraz bardziej autonomiczne i samowystarczalne.
Analityka predykcyjna
Sztuczna inteligencja jest dziś na tyle inteligentna, że na podstawie łączenie różnych danych potrafi przewidzieć wiele rzeczy. Możliwości AI pozwalają bowiem dziś na analizowanie aktualnych i historycznych danych w celu poznania prognozy zachowań konsumentów. Ten aspekt będzie w przyszłości niezwykle ochoczo wykorzystywany przez firmy z wielu różnych branż w zakresie przeprowadzania analiz predykcyjnych.
W ten sposób AI pomoże wielu firmom w przewidywaniu najbliższych trendów i badaniu warunków oraz potrzeb rynkowych. Firmy bez większego nakładu pracy będą mogły uzyskać dostęp do danych na temat tego, czego oczekują od nich konsumenci. Tym samym firmy będą mogły w prosty sposób identyfikować wszelkie zagrożenia i możliwości dla ich działalności, przez co będą mogły podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe.
Rozwój umiejętności
Sztuczna inteligencja niewątpliwie będzie miała ogromny wpływ na rozwój umiejętności i kwalifikacji pracowników, bo będzie tego wymagał ulegający zmianie charakter pracy — ludzie będą pracowali ramię w ramię z AI. Tym samym, pracownicy będą musieli rozwijać swoje umiejętności w zakresie analizy różnego rodzaju danych, programowania oraz uczenia maszynowego. Będą też musieli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zrozumienia tego, jak przebiegają procesy w systemach opartych na AI.
Co więcej, AI sprawi, że wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników, którzy mają dobrze rozwinięte umiejętności miękkie takie jak komunikacja, rozwiązywanie problemów oraz praca w zespole. To wszystko przełoży się również na to, że AI "rozszerzy" i poprawi ludzką inteligencję oraz kwestię podejmowania decyzji, poprzez dostarczanie ważnych informacji i różnego rodzaju zaleceń.
Cyberbezpieczeństwo
Różnego rodzaju ataki hakerskie są dziś na porządku dziennym i są niewątpliwie zmorą firm, które działają w sieci. Sztuczna inteligencja pomoże firmom lepiej chronić się przed cyberzagrożeniami. W przyszłości AI pozwoli o wiele szybciej i skuteczniej wykrywać wszelkie zagrożenia cybernetyczne oraz w odpowiedni sposób na nie reagować. To wszystko umożliwi zwiększenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa firm.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.