Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Szyb Staszic” powołany do życia. Powstała nowa instytucja kultury!

Autor: w dniu 2024-03-05

O tym zabytku niewiele osób wie, choć potencjał turystyczny tkwi w nim ogromny. Zmienić to ma nowo powołana w Tarnowskich Górach instytucja kultury.

Instytucja Kultury o nazwie "Szyb Staszic" powołana! Umowę w tej sprawie podpisali dziś Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór , Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Zbigniew Pawlak i Stanisław Karcz ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

"Szyb Staszic" – nowa instytucja kultury powołana do życia

Adolfschacht – obecnie Szyb Staszic – ma szansę na poprzemysłowe życie. Zakład wodociągowy zostanie udostępniony turystom – przynajmniej takie są plany:

-Pod ziemią, w wielkich komorach, gdzie mieszczą się maszyny parowe i różne instalacje, przecinają się podziemne rzeki. Będzie można pomiędzy kopalnią srebra a Adolfschachtem, czyli "Szybem Staszic" albo wpław, brodząc w wodzie, przejść albo  przepłynąć kanadyjką, kajakiem. Atrakcja? Niesamowita. Trzeba powołać dyrektora i rozpocząć te zapisy, które są w umowie, statucie – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Górach.

Umowa o powołaniu Instytucji Kultury Szyb Staszic została podpisana pomiędzy miastem, Urzędem Marszałkowskim i Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

-Musimy pamiętać, że jesteśmy cały czas na czynnym zakładzie, gdzie do niedawna była jeszcze pompowana woda ze studni artezyjskich. Jeśli to ujęcie wody pitnej, trudno wpuszczać – ze względu na bezpieczeństwo – tłumy ludzi, którzy mogliby zwiedzać. Od jakiegoś czasu ten zakład jest zamknięty, nie jest prowadzona gospodarka wodna ze studni artezyjskich, ale są tu przepompownie, gdzie woda przepływa w stronę Bytomia, Zabrza i Chorzowa, więc dalej jest to zakład pracujący – tłumaczy Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Szyb Staszic wraz ze stacją wodociągową o tej samej nazwie przez ponad sto lat dostarczał wodę mieszkańcom wielu śląskich miast, dzięki czemu region dynamicznie się rozwijał. To kluczowy obiekt wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejny tarnogórski zabytek będzie dostępny dla turystów? Poczyniono ważny krok

Satysfakcji z podjętych działań nie ukrywa też Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, który podkreśla, że miejsce powstające w Tarnowskich Górach ubogaci ofertę turystyki postindustrialnej w regionie.

-To dziedzictwo jest niesamowite, cieszę się, że zgodziliśmy się na partnerski format. Jeśli chcemy mieć coś na dobrym poziomie, musimy "włożyć". Półtora miliona ze strony województwa, półtora miliona ze strony miasta, to trzy miliony rocznie na niedużą instytucję, to dobre pieniądze. Teraz instytucja będzie mogła wnioskować o dodatkowe dotacje celowe, modernizacje – mówi marszałek Chełstowski.