Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tramwaje wróciły na ulicę 3 Maja

Autor: w dniu 2023-01-23

Były problemy, były opóźnienia, ale ostatecznie zakończył się jeden z największych remontów w drogowej historii Chorzowa. Ulica 3 maja gotowa i wróciły tam tramwaje. Linia 10 łączy Chebzie z Bytomiem – a na "jedenastkę" zaczekać trzeba do zakończenia przebudowy ulicy Katowickiej przy dawnej Hucie Kościuszko.

Zadanie pn. "Modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie" to jedno z tych zadań inwestycyjnych spółki Tramwaje Śląskie S.A., które obejmują nie tylko zakres tramwajowy, ale dzięki współpracy z władzami miasta, również pozostałą infrastrukturę.

Tramwaje na ulicy 3 Maja w Chorzowie

W przypadku opisywanej, złożonej inwestycji zmodernizowane zostało wszystko – od instalacji podziemnych, przez podbudowę, po torowisko, słupy i sieć trakcyjną oraz drogę, chodniki, przystanki czy miejsca parkingowe. Zadanie jest elementem "Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego" współfinansowanego przez Unię Europejską a generalnym wykonawcą jest firma Silesia Invest Sp. z o.o. z Gliwic.

– Po tym jak od 2 stycznia ulica 3 Maja została w pełni oddana do ruchu kołowego, oczekiwaliśmy jeszcze na gotowość tramwajową. Ostatnie prace związane z zasilaniem zostały zrealizowane i tym samym od 23 stycznia możemy przywrócić ruch tramwajów, tak oczekiwany przez pasażerów w Chorzowie– zapowiadał kilka dni temu Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Ze względu jednak na toczące się prace w rejonie dawnej Huty Kościuszko, przez najbliższe miesiące nie będzie możliwości przejazdu między ul. Metalowców a estakadą, tym samym tramwaje z ul. 3 Maja nie będą kursować w stronę Katowic.

– Dlatego też powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód – północ, które umożliwi tramwajom jadącym ulicą 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia i przeciwnie – wyjaśnia Andrzej Zowada.

W związku z tym od dziś tramwaje linii nr 10 kursują między pętlą w Chebziu a pętlą przy Szkole Medycznej w Bytomiu przez Chorzów. Wznowienie ruchu tramwajowego oznacza też zawieszenie tymczasowej linii autobusowej T-11.

Podróż przebiega sprawniej

W ramach przebudowy ul. 3 Maja dobudowany został drugi tor, tym samym cała trasa tramwajowa na ul. 3 Maja stała się dwutorowa, co przełoży się nie skrócenie czasu przejazdu w porównaniu do stanu sprzed inwestycji. Diametralnie odmieni się również komfort podróży, bo bardzo mocno wyeksploatowane torowisko zostało zastąpione nowym, równym torem, po którym tramwaje pojadą gładko i znacznie ciszej. Ten pozytywny efekt odczują też mieszkańcy ul. 3 Maja, którzy przed modernizacją narzekali na hałas i wibracje emitowane przez tramwaje. Znacznie wygodniej będzie też pieszym dzięki nowym równym chodnikom. Nowe są także przystanki tramwajowe, w tym typu wiedeńskiego, umożliwiając pasażerom komfortowe i łatwe wsiadanie i wysiadanie z tramwajów.

Informacja o przywróceniu ruchu tramwajów jest ważna nie tylko dla pasażerów, ale też dla pieszych i kierowców.

– Przy tak długiej przerwie kierowcy przyzwyczaili się parkować, gdzie się da, bez zastanawiania się, czy nie blokuje się ruchu tramwajowego. Dlatego apelujemy do kierowców, by od poniedziałku parkowali starannie, by nie doprowadzać do zatrzymań ruchu tramwajów, co wiąże się nie tylko z kłopotem dla pasażerów, ale też z wysokimi karami dla kierowców. Do pieszych zaś apelujemy o uwagę przy przechodzeniu przez jezdnię, po której znów kursować będą tramwaje – kończy rzecznik tramwajowej spółki.

Źródło: Tramwaje Śląskie

Fot. archiwum


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.