Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwa rozbiórka spalonego dachu kościoła. Diecezja ostrzega

Autor: w dniu 2023-07-25

Trwa rozbiórka dachu kościoła pod wezwaniem św. Floriana na sosnowieckim Zagórzu. Diecezja sosnowiecka podkreśla, że nie prowadzi żadnych zbiórek za pośrednictwem serwisów internetowych. 

Do pożaru dachu kościoła pod wezwaniem św. Floriana w Sosnowcu doszło 21 czerwca. Do walki z ogniem zaangażowano wtedy 18 strażackich zastępów, ale liczba ta rosła. Wszystko po to, by zdławić żywioł.

-Zgłoszenie wpłynęło o 14.17. Obecnie na miejscu działa 18 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, w tym trzy podnośniki. Prowadzimy działania gaśnicze, podając prądy z zewnątrz. Brak informacji o osobach poszkodowanych – informował w dniu zdarzenia mł. bryg. Tomasz Dejnak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu

W szczytowym momencie w działaniach gaśniczych brało udział aż 28 strażackich zastępów, czyli łącznie 73 ratowników.

Prace w zniszczonym kościele trwają. 17 lipca zdemontowano, z użyciem dwóch dźwigów, pozostałości świetlika. Wywieziono także zdemontowaną i posegregowaną wcześniej blachę. W środę oprócz mniejszych fragmentów usunięto 2 z 10 głównych wiązarów dachowych. Przy pracach pomagali parafianie, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Tąpkowic oraz osadzeni z Zakładu Karnego. Udało się w ten sposób uporządkować teren przy samym kościele i załadować śmieci do kontenerów.

Fot. Diecezja Sosnowiec

Ci, którzy chcą wesprzeć materialnie odbudowę świątyni, muszą pamiętać, że jedynym rachunkiem bankowym, na który można przekazywać wpłaty, jest konto parafii 30 1020 2498 0000 8802 0018 8060.

Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Floriana Męczennika
ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2
41-219 Sosnowiec

Parafia nie organizuje, czytamy na stronie diecezji sosnowieckiej, żadnych zbiórek lub zrzutek za pośrednictwem innych serwisów internetowych.