Usuwanie znamion – jakie zmiany skórne wymagają pilnej konsultacji?
Autor: Artykuł sponsorowany w dniu 2024-12-23
Zmiany skórne obecne są na powierzchni ciała każdego człowieka. Niektóre z nich powstają już w życiu płodowym, inne pojawiają się na skórze wraz z upływem lat. Zwykle są wynikiem działania czynników szkodliwych na tkankę skórną (głównie promieniowania UV). Ich stan wymaga pilnej konsultacji w kilku ściśle określonych przypadkach. Ze względów bezpieczeństwa każdy pacjent posiadający na swojej skórze atypowe znamiona powinien zachować czujność i ostrożność. Samobadanie wykonywane w warunkach domowych jest bowiem pierwszym działaniem diagnostycznym. Oględziny ciała pozwalają na dostrzeżenie niepokojących objawów ze strony zmian skórnych, które skłaniają do wizyty u specjalisty. Pilnej konsultacji wymagają przede wszystkim te, które rosną, ewoluują, zmieniają kolor, a nawet krwawią, swędzą lub bolą. W uzasadnionych przypadkach lekarz niezwłocznie kieruje pacjenta na usuwanie znamion.
Usuwanie znamion skórnych to popularna wśród pacjentów procedura dermatologiczna. Celem zabiegu jest przede wszystkim likwidacja chorobowo zmienionych znamion oraz poprawa estetyki wyglądu zewnętrznego skóry. Procedurę medyczną wykonuje doświadczony chirurg. Trwa ona kilkadziesiąt minut i nie wymaga hospitalizacji. Zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym w ramach procedury tzw. chirurgii jednego dnia. Rekonwalescencja nie jest długotrwała i rzadko wiąże się z ryzykiem występowania objawów niepożądanych czy powikłań. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska oraz weryfikacja wskazań.
Samobadanie, badanie dermatoskopowe i diagnostyka stanu skóry a usuwanie znamion
Samodzielne badanie znamion skórnych jest podstawowym działaniem diagnostycznym, podejmowanym jeszcze przed konsultacją lekarską. Należy wykonywać je przynajmniej raz w miesiącu, szczegółowo oglądając zmiany skórne obecne i pojawiające się na powierzchni ciała. Zanim pacjent zgłosi się na usuwanie znamion, dostrzega zwykle na swojej skórze alarmujące objawy. Niepokojące powinny być te zmiany skórne, które przez lekarzy określane są mianem atypowych. Zmieniają one swój wygląd, mogą być asymetryczne, o nieregularnych brzegach, niejednolitym kolorze. Mają zwykle również stosunkowo duży rozmiar, nawet >1 cm.
Jeżeli podczas samodzielnego badania pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy i dolegliwości ze strony znamion skórnych, nie powinien zwlekać z wizytą u specjalisty. Może być to chirurg, lekarz po szkoleniu z medycyny estetycznej lub dermatolog. Podczas wizyty konsultacyjnej dokładnie bada on znamiona nie tylko gołym okiem, ale również z użyciem dermatoskopu. To specjalistyczne urządzenie, które umożliwia oględziny zmian skórnych w kilkukrotnym powiększeniu. Czułość badania wynosi nawet 95%. Oznacza to, że do minimum ogranicza ryzyko przeoczenia zmiany niepokojącej diagnostycznie. Podczas badania wykonuje się również tzw. mapowanie ciała pacjenta. Pozwala na to specjalistyczne oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest zapisanie wyniku badania pacjenta. Lekarz może do niego wrócić w dowolnym czasie, by porównywać wyniki między sobą.
Dzięki badaniu dermatoskopowemu lekarz jest w stanie ocenić charakter zmiany skórnej oraz zweryfikować istnienie wskazań do zastosowania odpowiedniej techniki zabiegowej. Usuwanie znamion skórnych zaleca się zawsze w przypadku podejrzenia rozwoju stanu chorobowego w obrębie zmiany. Zaniedbania w tej kwestii mogą bowiem prowadzić do rozwoju groźnych schorzeń, w tym również czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry.
Medyczne wskazania do zabiegu – usuwanie czerniaka
Usuwanie znamion przeprowadza się głównie ze względów medycznych, czyli zdrowotnych. Likwidacji podlegają pieprzyki, brodawki wirusowe, guzy, tłuszczaki, kaszaki, naczyniaki oraz zmiany nowotworowe. Każdą decyzję o usuwaniu zmian skórnych poprzedza dokładna diagnostyka chirurgiczna i dermatologiczna. Zabieg przeprowadza się wówczas, gdy zmiany na skórze budzą wątpliwości onkologiczne lub istnieje wobec nich podejrzenie, że w przyszłości mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest również złośliwy charakter znamion skórnych. Chirurgia jest wówczas jednym z etapów aktywnego leczenia zmian skórnych, również nowotworu złośliwego skóry (czerniaka).
Chirurgiczne usuwanie znamion – kiedy usunąć znamię i pieprzyki skalpelem?
O tym, kiedy usunąć znamię, decyduje wyłącznie lekarz. Usuwanie znamion w Radomiu w specjalistycznej placówce Centrum Medyczne Galmedic wykonuje chirurg po uprzednim przygotowaniu pacjenta do rozpoczęcia procedury medycznej. Konieczna jest dezynfekcja i oczyszczenie skóry. By zabieg był komfortowy i bezbolesny, stosuje się znieczulenie miejscowe pacjenta. Znamię usuwane jest z użyciem skalpela. Lekarz okala całą zmianę, dbając o jej profesjonalne oddzielenie od podłoża. Wycina ją wraz z marginesem zdrowej tkanki skórnej, co umożliwia przekazanie wycinka do badania histopatologicznego. To kolejny etap diagnostyki charakteru atypowych zmian skórnych zauważalnych na ciele pacjenta.
Rekonwalescencja i proces gojenia po chirurgicznym zabiegu usuwania znamion
Chirurgiczne usuwanie znamion wymaga przerwania ciągłości tkanek skórnych. Wiąże się zatem z koniecznością zastosowania szwów, czyli nici chirurgicznych łączących tkanki ponownie. Procedura chirurgiczna nie jest wysoce inwazyjna, nie wymaga zatem hospitalizacji pacjenta. Po zabiegu na jego skórę zakłada się opatrunek, który pacjent samodzielnie zmienia podczas domowej rekonwalescencji. Proces gojenia rany trwa zwykle do kilku tygodni. W tym czasie należy powstrzymać się od ekspozycji na promieniowanie UV, wizyt na basenie, w saunach oraz kąpieli. By uniknąć ryzyka powstania przebarwień i blizn warto stosować kremy z filtrem UV, chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania.
Metody kosmetyczne usuwania znamion skórnych – laserowe usuwanie znamion i elektrokoagulacja
Pierwotnym celem usuwania znamion skórnych była likwidacja chorobowych zmian skórnych. Wraz z biegiem czasu i rozwojem możliwości medycyny estetycznej coraz szersze grono pacjentów interesuje się kosmetycznym usuwaniem znamion. Ze względów estetycznych wykonuje się przede wszystkim elektrokoagulację i laseroterapię. Lekarz musi jednak mieć pewność diagnostyczną, że ma do czynienia ze zmianami łagodnymi. Nieodpuszczalne jest bowiem usuwanie znamion skórnych laserem lub elektrokoagulatorem w przypadku podejrzenia ich charakteru chorobowego.
Usuwanie łagodnych zmian barwnikowych, w tym również pieprzyków i brodawek, przeprowadza się za pomocą lasera frakcyjnego CO2 lub elektrokoagulatora. Popularna jest również krioterapia. Laserowe usuwanie pieprzyków nie polega na ich wycięciu, ale na uszkodzeniu zmienionej tkanki skórnej. Pod wpływem działania wiązki światła laserowego tkanka skórna ulega zniszczeniu. Pobudzenie jej naturalnych procesów regeneracyjnych sprzyja powstaniu nowej skóry bez ryzyka bliznowacenia. Podobnie działa elektrokoagulator, zamiast światła wykorzystuje jednak prąd. Tymi metodami nie usuwa się złośliwych znamion na skórze, gdyż mogłoby to skutkować ich nadmiernym rozsianiem na inne obszary ciała. Usuwanie znamion laserem oraz elektrokoagulacja uniemożliwiają ponadto wykonanie histopatologii.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.