Teraz gramy:

Title

Artist
Background

UTK opublikował raport o punktualności pociągów

Autor: w dniu 2023-05-15

Urząd Transportu Kolejowego opublikował 6 kwietnia  coroczny raport podsumowujący punktualność pociągów z podziałem na sektor przewozów pasażerskich i towarowych.

Punktualność pociągów pasażerskich w 2022 r. wyniosła, jak czytamy w dokumencie, tylko 88,60%. Gdyby porównać te dane do roku 2021, to nastąpił spadek o 1,49 punktu procentowego. Odnosząc te dane do roku 2020 – to już o 6 punktów procentowych mniej. Wspomniane wartości procentowe dotyczą punktualności pociągów na przybyciu do stacji końcowej z opóźnieniem powyżej 5 minut i 59 sekund.

Raport o punktualności pociągów

Urząd Transportu Kolejowego zwrócił uwagę na to, że w 2022 r. pobito dwa rekordy: pod względem liczby przewiezionych podróżnych (342 mln osób) oraz zrealizowanej pracy eksploatacyjnej (uruchomiono ponad 1,8 mln pociągów pasażerskich). Kiedy pojawił się kryzys humanitarny wywołany wojną na Ukrainie, na tory wyjechały dodatkowe pociągi międzywojewódzkie.

Jakie były, zdaniem UTK, najważniejsze przyczyny opóźnień pociągów?

  • Awaria systemu sterowania ruchem kolejowym, który wywołał paraliż ruchu w Lokalnych Centrach Sterowania (LCS). W dniu 17.03.2023 w ciągu 14 h poważne utrudnienia dotknęły 3 052 pociągów na 820 km linii kolejowych
  • Relokacja uchodźców z Ukrainy w głąb Polski, a następnie do innych krajów
  • Trudne warunki pogodowe
  • Ograniczona przepustowość linii kolejowych
  • Awarie taboru

Jak na tle innych przewoźników prezentują się Koleje Śląskie?

Spółka awansowała do ścisłej czołówki najpunktualniejszych przewoźników, czego dowodem są, podkreślają Koleje Śląskie, poniższe wykresy z roku 2021 (po lewej) i 2022 (po prawej).