Velo Soła dostępna dla rowerzystów
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-08-12
Miniona sobota była wyjątkowym dniem dla miłośników rowerowych wycieczek w Żywcu i okolicach. Oficjalnie została otwarta ścieżka rowerowa Velo Soła, łącząca Rajczę z Żywcem.
W sobotę 10 sierpnia odbył się inauguracyjny przejazd nową, malowniczą ścieżką rowerową. Trasa oferuje blisko 40 kilometrów wyjątkowych widoków oraz atrakcji turystycznych i biegnie w pobliżu stacji kolejowych, dzięki czemu w każdej chwili można zmienić środek lokomocji i wybrać się w podróż powrotną.
Velo Soła dostępna dla rowerzystów
Początek szlaku Velo Soła znajduje się w Parku w Rajczy, leżącym tuż obok stacji kolejowej Rajcza Centrum. Stąd trasa wiedzie wzdłuż Soły, kolejno przez Milówkę, Węgierską Górkę, Radziechowy-Wieprz i Żywiec. Z centrum Żywca jest do pokonania ok. 4 km do Jeziora Żywieckiego, a ostatni 6-kilometrowy odcinek szlaku Velo Soła prowadzi wzdłuż brzegu Jeziora Żywieckiego. Z końca szlaku tą samą drogą wracamy do stacji kolejowej w Żywcu (ok. 11 km), aby pociągiem wrócić do domu.
Szlak prowadzi po utwardzonej nawierzchni, asfaltowych drogach lokalnych, wybrukowanych odcinkach dla ruchu rowerowego oraz fragmentach szutrowych. Szlak jest oznakowany na pomarańczowo – R4 z numerem trasy – 611 i nazwą Velo Soła. Oprócz polegania na oznakowaniu trasy, ze strony velomapa.pl można pobrać mapę w formacie GPX.
Otwarcie ścieżki odbyło się przy udziale lokalnych władz – między innymi Zastępcy Burmistrza Miasta Żywca oraz policjantów ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Powiatowej Policji w Żywcu. W trakcie trwania pikniku, odbywającego się w Amfiteatrze pod Grojcem, mundurowi przygotowali specjalne atrakcje i gadżety takie, jak odblaski, lampki rowerowe i broszury promujące bezpieczeństwo na drodze.
Podczas akcji mundurowi przypomnieli również o obowiązkowym wyposażeniu roweru. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.
Rower powinien być wyposażony:
- z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
- z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
- w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Rower może być wyposażany:
- z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
- na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
- na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
- w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.
Rowerzysto! Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie w podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.
Źródło: Policja Śląska