Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wikingowie w Bytomiu! Wyjątkowe wydarzenie w Muzeum Górnośląskim

Autor: w dniu 2023-10-20

Ci, którzy w najbliższy weekend odwiedzą Bytom, będą mogli przenieść się do wioski wikingów i poznać szereg zagadnień związanych z życiem tych, którzy żyli we wczesnośredniowiecznej Skandynawii.

Wikiński obóz, wojowie, warsztaty zielarskie i tkackie, prelekcje, warsztaty i inne atrakcje poświęcone tajemniczym wikingom – to wszystko czeka na uczestników zajęć, które odbędą się w Muzeum Górnośląskim.

Wikingowie w Bytomiu. Będzie działo się w Muzeum Górnośląskim

Tematem tegorocznego wydarzenia będzie wczesnośredniowieczna Skandynawia. Warsztaty organizowane w najbliższą sobotę, 21 października, będą okazją, aby wcielić się w rolę profesjonalnego archeologa i spróbować swoich sił w przygotowanym na ten cel wykopie archeologicznym. Przygotowane na październikowe popołudnie atrakcje adresowane są zarówno do dorosłych, jak i dzieci. W trakcie zajęć dla najmłodszych zostaną wykonane m.in. drakkary- modele łodzi wikińskiej.

-W tym roku postawiliśmy na wikingów i większość tematów jest związana ze wczesnośredniowieczną Skandynawią. A co sprawi, że poczujemy klimat tamtych czasów? Oczywiście pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji Stowarzyszenie Utgard z Gliwic! Będą wojowie, łucznik i wikińskie kobiety, obóz, warsztaty, m.in. zielarskie i tkackiewylicza Beata Badura, kierownik Działu Archeologii MGB.

Co jeszcze? Okolicznościowa wystawa fotograficzna pt. "Bogowie nordyccy", udostępnionej przez wspomniane Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. "Skandynawowie" z grupy rekonstrukcji zaprezentują obozowisko, życie codzienne, przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, a także poprowadzą warsztaty tematyczne – tkackie i zielarskie.

fot. Udostępnione przez Stowarzyszenie Utgard

Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Jakub Morawiec z Instytutu Historii UŚ, znany badacz epoki wikingów, który w swojej prelekcji postara się przybliżyć słuchaczom te minione czasy.

– Archeolodzy z MGB i Oddziału Górnośląskiego SNAP tradycyjnie wprowadzą chętnych w tajniki wykopalisk archeologicznych w specjalnie przygotowanym wykopie, znajdującym się w muzealnym ogrodzie. Będzie można także wykonać tekturowy model długiej łodzi wikińskiej, a na wystawie fotograficznej stanąć oko w oko z nordyckimi bogami. Najważniejszym przekazem wydarzenia jest nie tylko przybliżenie uczestnikom zajęć zagadnień związanych z nauką, jaką jest archeologia, ale także promocja ochrony dziedzictwa archeologicznegozapowiada Beata Badura.

Muzeum Górnośląskie zaprasza dorosłych i dzieci w sobotę 21 października 2023 r. od godziny 12.30 do 16.00. Partnerem wydarzenia jest Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (SNAP).

Program

Sala Kolumnowa, ul. Wojciecha Korfantego 34

12.30–16.00

wystawa fotograficzna Bogowie nordyccy udostępniona przez Stowarzyszenie Utgard

14.30–15.45

warsztaty dla dzieci Drakkary i wojowie – wytnij i sklej

prowadzą: Dział Archeologii MGB, Oddział Górnośląski SNAP

Sala G.G. Gorczyckiego, ul. Wojciecha Korfantego 34

14.30–15.15

prelekcja Początek i koniec epoki wikingów. Co o nich wiemy?

prowadzi: dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ, Instytut Historii UŚ

Ogród muzealny, ul. Wojciecha Korfantego 34

12.30–16.00

pokaz Życie codzienne wczesnośredniowiecznych Skandynawów

warsztaty zielarskie i tkackie (w razie niepogody – sala Kolumnowa)

prowadzi: Stowarzyszenie Utgard z Gliwic

14.30–15.45

zajęcia terenowe Skarby z archeologicznego wykopu

prowadzą: Dział Archeologii MGB, Oddział Górnośląski SNAP

fot. Udostępnione przez Stowarzyszenie Utgard