Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

Autor: w dniu 2024-05-06

Podczas organizowanej dziś pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego zapadają kluczowe na najbliższe lata decyzje dla województwa. Marszałkiem Województwa Śląskiego został Wojciech Saługa.

W pierwszej kolejności zdecydowano dziś o wyborze Jacka Jarco, który został przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego. Nowy przewodniczący to przedsiębiorca, działacz społeczny, samorządowiec. Radny Rady Powiatu w Żywcu III, V i VI kadencji. W latach 2006-2010 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, a od roku 2014 do 2024 funkcję wiceprzewodniczącego tej komisji. W Radzie Powiatu pełnił również funkcję Przewodniczącego Klubu Radnych Polska 2050. Od roku 2005 jest wiceprzewodniczącym Spółki Wodno-Ściekowej Wieprz. W latach 2006 do 2014 był członkiem zarządu Krajowego Forum Spółek Wodnych oraz przez dwie kadencje członkiem Rady Regionu Górnej Wisły przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie Od 26 lat prowadzi własne przedsiębiorstwo.

Marszałkiem Województwa Śląskiego, wolą 29 radnych Sejmiku Województwa Śląskiego, został Wojciech SaługaSenator V kadencji (2004–2005), Poseł na Sejm V, VI, VII i IX kadencji (2005–2014, od 2019), w latach 2014–2018 Marszałek Województwa Śląskiego.

– Jestem przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, więc siłą rzeczy muszę być poważnie brany pod uwagę jako kandydat na marszałka, ale musimy się koalicyjnie porozumieć. Na pewno deklaruję od miesięcy, wszyscy deklarujemy, że układ, który jest w rządzie, koalicja sił demokratycznych, wolnościowych, chcemy, żeby w większości sejmików, tam, gdzie będziemy mieć wpływ, żeby to miało odzwierciedlenie i taką koalicję będziemy chcieli zawrzeć, czyli lewica, trzecia droga podzielona na partię pana Hołowni i PSL oraz Koalicja Obywatelska  – mówił Saługa 8 kwietnia podczas spotkania z dziennikarzami.

Gratulacje złożył nowo wybranemu marszałkowi Poseł na Sejm RP Łukasz Ściebiorowski:

Dzisiejsza, pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego była jednym z tematów poruszanych podczas Rozmowy Dnia w Radiu Piekary.

-To racjonalny polityk, z doświadczeniem w sferze parlamentarnej i samorządowej. Zrównoważy namiętności polityczne. […] Wydaje mi się, że to dobry kandydat na najbliższe lata, który spokojnie pociągnie ten wielki pancernik do przodu – mówił o Wojciechu Sałudze dotychczasowy marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski:

Wiadomo, jakie osoby wybrano na wiceprzewodniczących Sejmiku Województwa Śląskiego. To Alina Bednarz, Stanisław Gmitruk i Mirosław Mazur: