Za nielegalne faktury wyłudzili miliony złotych. Zatrzymania CBA na Śląsku
Autor: Marcin Hirnyk w dniu 2024-04-12
Katowicka delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymała, na Śląsku i w Małopolsce, cztery osoby, które wystawiały i przyjmowały nierzetelne faktury. Wyłudzili oni nienależny zwrot podatku na kwotę 10. milionów złotych.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach wielowątkowe śledztwo dotyczące działania wielu spółek w latach 2013-2016, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w 2015 roku uzyskiwała nienależne zwroty nadwyżki naliczonego podatku VAT w kwocie prawie 10 mln złotych. Przedmiotem fikcyjnego obrotu towarem były głównie tusze i tonery oraz akcesoria i urządzenia związane z technologią druku 3D. Ponadto w śledztwie pojawia się również wątek m.in. wyłudzeń leasingowych i wyłudzeń funduszy unijnych.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach zatrzymali na terenie województwa śląskiego oraz małopolskiego 4 osoby w związku wystawianiem i przyjmowaniem nierzetelnych faktur VAT. Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. W trakcie realizacji zabezpieczono materiał dowodowy w postaci urządzeń elektronicznych oraz dokumentacji księgowej związanej z podmiotami występującymi w postępowaniu. Według dotychczasowych ustaleń wartość szkody Skarbu Państwa, którą usiłowały wyrządzić powyższe osoby, wyniosła około 16 mln złotych – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
Wobec dwóch zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 15 000 złotych oraz dozoru policyjnego połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, natomiast wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości odpowiednio 8 i 12 000 złotych oraz dozoru policyjnego połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.
Jest to piąta realizacja w tej sprawie. Status podejrzanego posiada łącznie 28 osób. W całej sprawie postawiono zarzuty między innymi brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszu intelektualnego, prania pieniędzy oraz wyłudzenia zwrotu podatku. W bieżącym roku planowane jest zakończenie postępowania przygotowawczego i skierowanie aktu oskarżenia do sądu.
Foto i źródło: Centralne Biuro Antykorupcyjne