Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – wszystko, co warto wiedzieć

Autor: w dniu 2025-04-01

Zaciągnięcie kredytu to poważny krok, który może znacząco wpływać na sytuację finansową. Przed podjęciem decyzji o zobowiązaniu warto uwzględnić swoje obecne i prawdopodobne przyszłe możliwości spłaty rat. Z perspektywy banku duże znaczenie mają miesięczne dochody, a także koszty utrzymania i pozostałe zobowiązania. W tym kontekście bardzo często pojawiają się wątpliwości i obawy o zmianę pracy i dalszą sytuację kredytową.

Miesięczne dochody ważne dla zdolności kredytowej

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na naszą zdolność kredytową przy ubieganiu się o finansowanie w banku są miesięczne dochody. W trakcie oceny zdolności kredytowej bank bardzo dokładnie weryfikuje Twoją wiarygodność jako potencjalnego kredytobiorcy. Żadna instytucja finansowa nie pożyczy Ci tak dużej kwoty bez upewnienia się, że będziesz mógł oddać pożyczone pieniądze wraz z odsetkami. Tym, co najbardziej zwiększa szanse na pozytywną decyzję kredytową, są stałe i regularne dochody. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta – im więcej zarabiasz, tym wyższa jest Twoja zdolność kredytowa.

 Czy można zmienić pracę w trakcie kredytu?

Oczywiście – zmiana pracy po podpisaniu umowy kredytowej jest jak najbardziej możliwa. Bank nie ma przecież prawa ingerować w życie zawodowe swoich klientów. Ważne jest jednak, aby Twoje zarobki w nowej pracy nadal były wystarczające do regularnego spłacania rat. Jeśli wynagrodzenie w nowym miejscu pracy pozwala na utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynności finansowej, nie musisz martwić się o konsekwencje. Jednakże sytuacja może się skomplikować, jeśli stracisz pracę lub otrzymasz znacznie niższe zarobki, co może utrudnić spłatę zobowiązań. W takim przypadku bank może podjąć działania windykacyjne, a nawet wypowiedzieć umowę kredytową. Zanim jednak do tego dojdzie, instytucja finansowa powinna zaoferować Ci pomoc w rozwiązaniu problemu zadłużenia. Zazwyczaj obejmuje to zmianę w warunkach umowy (takich jak zmiana sposobu spłaty raty czy okresu kredytowania) lub zawieszenie spłaty kredytu na kilka miesięcy. Jeżeli Twoje warunki finansowe uległy pogorszeniu, ale wciąż masz zdolność kredytową, rozwiązaniem może być również refinansowanie kredytu pozwalające na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowych w innym banku (w bardzo przystępny sposób wyjaśniono to w tym wpisie: creditspace.pl/refinansowanie-kredytu). Dodatkowo przy zaciąganiu kredytu hipotecznego można wykupić ubezpieczenie od utraty pracy, które pomoże pokryć raty kredytu przez określony czas.

 Czy trzeba informować bank o zmianie pracy?

Kredyty hipoteczne zazwyczaj zaciągane są na wiele lat. Najdłuższym terminem, w jakim można spłacać zobowiązanie, jest 35 lat. Kiedy kredyt spłaca się przez trzy dekady, bardzo prawdopodobne jest, że w tym czasie zmieni się pracę. Z reguły kredytobiorca nie ma obowiązku informowania banku o zmianie miejsca zatrudnienia. Wszystko zależy jednak od zapisów w umowie kredytowej oraz polityki konkretnej instytucji finansowej. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zawsze warto dokładnie zapoznać się z warunkami zobowiązania.

Zmiana pracy w trakcie oczekiwania na decyzję kredytową

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chcemy zmienić pracę po złożeniu wniosku, a jeszcze przed przyznaniem decyzji kredytowej, albo kiedy dopiero zamierzamy ubiegać się o finansowanie. Banki preferują stabilne zatrudnienie: większość z nich wymaga, aby wnioskujący pracował u tego samego pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli zdecydujesz się na zmianę pracy w trakcie procesowania wniosku, może to skutkować przeszkodami w otrzymaniu kredytu. Dlatego lepiej odczekać ze zmianą zatrudnienia do momentu uzyskania zobowiązania kredytowego. Warto także rozważyć pomoc w uzyskaniu finansowania. Pełne wsparcie w całym procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny zapewni Ci ekspert Credit Space.

 Artykuł powstał we współpracy z partnerem.