Wirtualne zgłoszenie i prawdziwe wysypisko śmieci, które zlikwidowano

Autor: w dniu 2022-12-02

Jak się okazuje znakomite narzędzie do walki z m.in. dzikimi wysypiskami śmieci. Wystarczy jedno zgłoszenie, by w teren ruszyły służby, gotowe do reakcji na łamanie prawa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, bo o nim mowa, to narzędzie informatyczne, które wystartowało w październiku 2016 roku. Dzięki niemu obywatele mogą informować policję o wykroczeniach i przestępstwach, które zaobserwowali w danym miejscu.

Dzięki narzędziu możemy zgłosić akt wandalizmu, dzikie wysypisko śmieci, niszczenie zieleni lub powiadomić o wałęsających się bezpańsko psach czy znęcaniu się nad zwierzętami. Katalog tych zgłoszeń jest obszerny i zawiera 26 kategorii.

Najwięcej zgłoszeń co roku dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Mieszkańcy często zgłaszają nielegalne wysypiska śmieci. Od początku roku takich zgłoszeń wpłynęło 127, z czego 70 zostało potwierdzonych, a 43 dzikie wysypiska zostały uprzątnięte i zlikwidowane. Takim przykładem jest dzikie wysypisko śmieci w Starej Gorzeli.

Policjanci z Blachowni otrzymali zgłoszenie – ustalili właściciela gruntu. Nawiązali współpracę z urzędem miasta, dzięki czemu teren został uprzątnięty, a wjazd na ten teren zabezpieczony szlabanem.

Jak dokonać zgłoszenia? Wystarczy wejść na stronę KMZB lub pobrać aplikację na telefon. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy tylko kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy.

Źródło: Policja Częstochowa