Tężnia solankowa w Parku Repeckim oficjalnie otwarta
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-03-21
Tężnie solankowe stają się coraz powszechniejszym elementem krajobrazu miast Górnego Śląska. Taka konstrukcja powstała na terenie Parku Repeckiego.
Inhalacja solankowego aerozolu ma znaczący wpływ zarówno profilaktyczny, jak i leczniczy. Dzięki minerałom i mikroelementom zawartym w solance, które są absorbowane przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, organizm uzupełnia niedobory takich substancji jak jod, brom, wapń i magnez. Oddychanie solanką korzystnie wpływa na układ nerwowy, gruczoły dokrewne oraz wzmacnia układ odpornościowy. Terapie oddechowe w tężniach są także zalecane w leczeniu chorób tarczycy, alergicznych schorzeń skóry oraz nadciśnienia tętniczego.
Jedna z największych na Śląsku tężni solankowych została otwarta na terenie Parku Repeckiego – nieopodal GCR Repty. To pokłosie zwycięstwa projektu zgłoszonego w ramach IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego projektu pn. "Tężnia Gwarków".
"Nasz pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem, otrzymał bowiem aż 9136 punktów od mieszkańców województwa śląskiego. Dzięki Waszemu wsparciu, powstała także komora hiperbaryczną, z której niebawem będą mogli skorzystać pacjenci Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, na co dzień borykający się z chronicznym bólem. Ten pomysł otrzymał od Was aż 8063 punkty, co także zapewniło mu zwycięstwo" – informuje GCR Repty.
Tarnogórska "Tężnia Gwarków" ma ponad 6 metrów wysokości i 20 metrów długości.